Ubezpieczenie domu nie jest produktem powszechnym wśród właścicieli nieruchomości. Tymczasem jest to skuteczna ochrona na wypadek zdarzeń losowych – pożaru, huraganu czy zalania. Zobacz, gdzie szukać ubezpieczenia domu i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Jak działa i co obejmuje ubezpieczenie domu?

Podstawowa wersja ubezpieczenia domu zawsze chroni mury (ściany) i elementy trwałe przed zdarzeniami losowymi (np. działaniem sił natury i pożarem). Dodatkowo jako właściciel nieruchomości możesz skorzystać z szeregu rozszerzeń, zapewniając sobie odszkodowanie np. po:

• zniszczeniu wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu – mebli, sprzętów AGD i RTV czy elementów szklanych,

• kradzieży wartościowych ruchomości znajdujących się w domu – to tzw. ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem,

• uszkodzeniu paneli fotowoltaicznych – jeżeli zdecydowałeś się na taką instalację na dachu swojego domu.

Do większości polis w gratisie lub za niewielką dopłatą można otrzymać też home assistance i ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. W ramach tej pierwszej polisy będziesz mógł liczyć na pomoc fachowców w nagłych wypadkach, np. hydraulika. Z kolei posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym sprawi, że szkody wyrządzone przez Ciebie osobom trzecim zrekompensuje im firma ubezpieczeniowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Cena ubezpieczenia domu zależy od kilku czynników. Do najważniejszych należą wartość nieruchomości i zakres ochrony. Na im więcej świadczeń z polisy mieszkaniowej będziesz mógł liczyć, tym wyższą składkę ubezpieczenia zapłacisz. Z drugiej strony ubezpieczenie domu nie jest szczególnie drogim produktem – wysokość składki zaczyna się już od 150 zł za cały rok. To niewielka kwota, jaką trzeba zapłacić za poczucie bezpieczeństwa.

Aby łatwo zorientować się w ofertach firm ubezpieczeniowych proponujących ubezpieczenie domu, możesz skorzystać z porównywarki CUPomat.pl (https://cupomat.pl). W jednym miejscu znajdziesz kilka propozycji ubezpieczeń domu od wiodących na polskim rynku firm ubezpieczeniowych. Również samego zakupu ubezpieczenia domu dokonasz online.

Dzięki zestawieniu polis w przejrzysty sposób szybko porównasz oferowane przez nie zakresy ochrony i wybierzesz ubezpieczenie domu dostosowane do Twoich potrzeb. Zakup ubezpieczenia domu zajmie Ci tylko kilka minut, a z ochrony ubezpieczeniowej będziesz korzystał przez cały rok.

Czy warto zakupić ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, które trudno wycenić. Jeżeli zdarzy się, że Twój dom ulegnie uszkodzeniu bądź zniszczeniu (choćby przez działanie sił natury), będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. Wypłacone przez firmę ubezpieczeniową świadczenie pozwoli Ci zlikwidować szkody (doprowadzić nieruchomość do stanu sprzed zdarzenia), wybudować nowy dom lub kupić mieszkanie.

Kupując ubezpieczenie nieruchomości, możesz mieć pewność, że w razie szkody nie będziesz musiał liczyć na pomoc osób trzecich (np. rodziny). Wsparcia finansowego w ustalonej i zapisanej w umowie wysokości udzieli Ci ubezpieczyciel, na którego ofertę się zdecydowałeś. Tym samym zyskasz niezależność – nie będziesz uzależniony od innych.

Pamiętaj, że ubezpieczenia domu będziesz potrzebował, jeżeli masz zamiar sfinansować jego zakup nieruchomości z pomocą banku. Wówczas bank będzie wymagał wykupienia polisy tuż po zawarciu umowy kredytowej.