Jeszcze do niedawna kafle ścienne do kuchni czy łazienki kojarzyły się jedynie z idealnie gładkimi płytkami, które różniły się między sobą wielkością, kształtem, kolorem i wzorem. Choć już wtedy opcji wyboru było naprawdę sporo, producenci poszerzyli spektrum o jeszcze jedną możliwość, a mianowicie płytki 3D. Kafle o trójwymiarowej fakturze szybko podbiły serca projektantów wnętrz oraz wszystkich, którzy lubią niebanalne aranżacje!

Płytki 3D do kuchni na ścianę

Kafelki z trójwymiarową fakturą najlepiej sprawdzają się w kuchni oraz w łazience. Na początku trzeba zaznaczyć, że taka dekoracja przeznaczona jest jedynie na ściany. Jeżeli zależy ci na efektownej aranżacji podłogi, lepiej wybierz wzorzyste kafle o płaskiej powierzchni, które optycznie dają wrażenie trójwymiarowości. Ale jakie płytki 3D najlepiej wybrać do kuchni? Wiele zależy od tego, jaki styl panuje we wnętrzu. Jeżeli chcesz osiągnąć bardziej nowoczesny wystrój, wybierz płytki w jasnym kolorze, na przykład w bieli lub beżu.

Jeśli natomiast lubisz ciekawe akcenty kolorystyczne w pomieszczeniach, dobrym wyborem mogą okazać się kafelki w intensywnej barwie – czerwone, niebieskie, czy też żółte. Pamiętaj przy tym, że płytki 3D same w sobie będą bardzo charakterystycznym elementem w kuchni. Aby uniknąć efektu przytłoczenia wnętrza, możesz wyłożyć nimi tylko jedną ścianę w pomieszczeniu, na przykład nad blatem.

Nie ukrywaj kafelek za kuchennymi szafkami albo innymi meblami – chcesz przecież wydobyć z nich całe piękno! Dobór faktury zależy od twoich preferencji. Warto zrobić zakupy w sklepie, w którym istnieje szeroki wybór płytek 3D. W dobrze zaopatrzonych sklepach znajdziesz między innymi płytki, które mają fakturę naturalnego kamienia. Takie kafelki doskonale będą prezentowały się w kuchni urządzonej w stylu loftowym i skandynawskim.

Wielbiciele bardziej eleganckich wnętrz mogą postawić na kafelki z wizualnym efektem pikowania. Są stylowe, a jednocześnie ponadczasowe i nawet za 10 lat będą wyglądały modnie.

Płytki 3D łazienkowe

Kafelki o trójwymiarowej fakturze idealnie nadają się do urozmaicenia wystroju łazienki. Wiele osób po macoszemu traktuje aranżację tej części domu. To duży błąd! Łazienka jest przecież jednym z tych pomieszczeń, z których korzysta się każdego dnia. Warto zadbać więc o to, by przebywanie w niej było przyjemnością. Przejdźmy jednak do meritum sprawy: jakie kafelki wybrać do łazienki?

Tutaj znów wybór jest naprawdę duży. Podobnie jak podczas aranżacji kuchni, w łazience również możesz „iść na całość” i zastosować trójwymiarowe płytki na wszystkich ścianach bądź zaakcentować wybrany obszar pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, wybierz ścianę, która jest najbardziej reprezentacyjna. Dobrym pomysłem będzie na przykład ułożenie płytek 3D na ścianie za umywalką, obok wanny, czy w strefie prysznica. W łazience świetnie prezentują się kafelki z fakturą przypominającą fale albo krople wody.

Idealnie będą komponować się z szaro-srebrną kolorystyką. Aby nieco urozmaicić wnętrze, warto dodać kilka kolorowych dodatków, chociażby w postaci dywaników łazienkowych. Taka aranżacja będzie wyglądała niezwykle świeżo i nowocześnie. Masz ochotę na bardziej niebanalny wystrój łazienki? Zwróć uwagę na płytki 3D w kształcie heksagonu. Kiedy połączysz je ze sobą, uzyskasz na ścianie efekt przypominający plaster miodu. Zaletą sześciennych płytek jest fakt, że świetnie wyglądają w zestawieniu kilku kolorów. Wnętrze prysznica możesz wyłożyć wielokątnymi płytkami w kolorze bieli, szarości i błękitu.

Z czym łączyć płytki 3D?

Wystrój wnętrza tworzą wszystkie elementy, które znajdują się w pomieszczeniu. To zatem niezwykle ważne, aby starannie przemyśleć każdy detal. Aby płytki 3D w kuchni albo łazience wyglądały efektownie, koniecznie potrzebują odpowiedniego tła. Jeżeli chcesz, aby to one grały pierwsze skrzypce, resztę wnętrza zachowaj stonowaną i minimalistyczną.

Jak wspomniano wyżej, kafle z fakturą same w sobie są bardzo dekoracyjne, dlatego nie potrzebują zbyt wielu dodatków. Proste, geometryczne formy i bazowe kolory sprawdzą się zarówno w aranżacji kuchni, jak i łazienki. Nie przesadzaj z dekoracjami na ścianie, które niepotrzebnie zasłaniały by fakturę płytek i odwracały od nich uwagę.

Zwróć szczególną uwagę także na dobór oświetlenia. Właściwe światło może wydobyć głębię z trójwymiarowych kafli i pięknie podkreślić ich niebanalny charakter. Na ścianie z płytkami 3D możesz zamontować lampę lub listwę świetlną LED. Jej światło będzie odbijało się od nieregularnej powierzchni, tworząc niesamowity efekt i uwydatniając fakturę płytek.