Graffiti w większości nadają się do usunięcia. Szpecą elewację, a przez to też krajobraz całej okolicy. Właśnie z tego powodu należy je zmywać lub zakrywać. Jednak usuwanie farby nie należy do najprostszych. Spraye potrafią głęboko wgryźć się w elewację i trwale ją zanieczyścić. Jak więc pozbyć się graffiti ze ścian i znów cieszyć się czystą powierzchnią?
Najskuteczniejsza metoda zakrycia graffiti – zamalowywanie
Graffiti można po prostu zamalować. Nie jest to jednak możliwe w każdej sytuacji. Można to zrobić wtedy, gdy:
- kolor graffiti jest jaśniejszy niż kolor elewacji,
- elewacja jest wykonana z odpowiednich tworzyw,
- mamy czas i możliwość odmalowania całej ściany tak, by nie powstał fragment o innym odcieniu,
- farba do zamalowania ma dużą siłę krycia.
Pamiętajmy jednak, że zamalowanie graffiti nie jest sposobem na jego usunięcie, a jedynie na jego zakrycie.
Używanie środków chemicznych – usuwanie farby
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie środków chemicznych. To wydajna metoda, która nie pozostawia po sobie brzydkich śladów. Na rynku dostępne jest wiele różnych środków. Należy je dobrać odpowiednio do rodzaju elewacji. Środki chemiczne są bardzo agresywne, więc należy zachować wszelkie środki ostrożności przy ich stosowaniu. Większość z nich jest na bazie chlorowanych węglowodorów, estrów i octanów glikolowych, ewentualnie rozpuszczalników polarnych. Używając ich, powinno się nosić rękawiczki oraz maseczkę ochronną, choć dobrze jest też założyć kombinezon ochronny.
W środkach chemicznych tego typu znajduje się LZO – dla zdrowia ludzi i bezpieczeństwa środowiska powinno być go jak najmniej. To bardzo ważne, bo toksyczne rozpuszczalniki nie powinny wcale trafiać do kanalizy. Sposób nanoszenia środków chemicznych jest różny. Na delikatne powierzchnie powinno się używać wyłącznie delikatnych szmatek, które jej nie zarysują. Na powierzchniach chropowatych można sięgać po szczotki i ostre gąbki. Ważne jest jednak, by nie dopuścić do kontaktu środków z gołą skórą.
Czyszczenie strumieniem wody lub ścierniwa
To rozwiązanie wymaga specjalistycznego sprzętu. Myjki ciśnieniowe są dość drogie, ale łatwo dostępne. Wybrane wykorzystują ścierniwo np. pokruszone skorupy orzechów, są już raczej zarezerwowane dla profesjonalistów. Przy czyszczeniu z wykorzystaniem ciśnienia najważniejszy jest jego dobór. Musi być ono na tyle wysokie, by zmyło farbę, którą namalowano graffiti, ale równocześnie nie może być zbyt wysokie. Gdyby takie było, to najprawdopodobniej mogłoby uszkodzić podłoże, na którym wykonano malunki. W ten sposób koszty koniecznych napraw drastycznie wzrosną.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ECO PARA z Poznania.