Przy okazji remontu warto zastanowić się nad wymianą zarówno drzwi wewnętrznych w budynku jak i drzwi wejściowych. Stanowią one wizytówkę mieszkania, gwarantują również bezpieczeństwo i prywatność mieszkańców, dlatego warto zainwestować w solidny, jak również elegancki model. Na rynku dostępne są drzwi o różnych parametrach wygłuszających, termoizolacyjnych i antywłamaniowych, a przy ich produkcji wykorzystywane są różne materiały, warto więc szerzej zapoznać się z możliwościami jakie oferuje rynek.

Montaż drzwi wejściowych – kiedy będzie najkorzystniejsza?

Wymiana drzwi wejściowych jest zalecana w przypadku, kiedy pojawiają się problemy z ich domykaniem lub zacinaniem. Może to wynikać z nieprawidłowego osadzenia drzwi w ramie lub ich wypaczeniu wynikającemu ze zużycia, czy też nieprawidłowego użytkowania w postaci częstego trzaskania lub niepotrzebnego szarpania za klamkę. Drzwi wejściowe najlepiej jest wymienić w trakcie przeprowadzania remontu, na etapie prac wykończeniowych. Na wcześniejszych etapach remontu drzwi mogą zastać wypaczone lub uszkodzone w wyniku zadrapań lub zachlapań takimi materiałami jak farby lub zaprawy. Planując montaż drzwi warto zastanowić się, czy odpowiada nam ich dotychczasowy rozmiar oraz lokalizacja – na etapie prac remontowych możliwe jest dostosowanie ściany dla szerszego lub węższego modelu, szczególnie jeśli zdecydujemy się zakupić drzwi przycinane na wymiar.

Sprawny i fachowy montaż drzwi

 Niezbędną czynnością poprzedzającą instalację drzwi jest jest dokonanie precyzyjnych wymiarów oraz skompletowanie odpowiednich materiałów i narzędzi. Montaż drzwi można przeprowadzić samemu lub korzystając z usług sprawdzonych firm, takich jak Dobre Drzwi. Proces montażu obejmuje takie poszczególne etapy pracy, jak:

  • osadzenie ościeżnicy oraz regulacja pionów i poziomów wszystkich płaszczyzn przy użyciu kątownika,
  • unieruchomienie ościeżnicy za pomocą specjalnych klinów (drewnianych lub plastikowych),
  • przymierzenie skrzydła drzwi i ostateczna regulacja ościeżnicy,
  • ostateczny montaż ościeżnicy przy pomocy dybli lub wkrętów

Najczęstsze błędy związane z wymianą drzwi

Samodzielny montaż drzwi może sprawiać wiele trudności osobom, które nie mają doświadczenia z budownictwem lub stolarką. Częstym błędem jest nieprecyzyjne wypoziomowanie ościeżnicy oraz nieprawidłowe wykonanie pomiarów. Problematyczne okazuje się również dobranie odpowiedniego rodzaju dybli (ich rodzaj oraz ilość zależą indywidualnie od danego modelu drzwi). Aby uniknąć tego rodzaju niedopatrzeń związanych z montażem watro zasięgnąć porady fachowców.