Jeszcze kilka lat temu magazyny były najczęściej budowane na obrzeżach miast albo w okolicznych miejscowościach. Jednakże, gwałtowny rozrost sektora przemysłowego i usług doprowadził do tego, że coraz częściej powstają one w środku aglomeracji miejskich. 

Głównym czynnikiem napędzającym ten trend okazuje się bliskość punktów docelowych, co wiąże się z ułatwieniem transportu składowanych towarów i obniżeniem jego kosztów. 

Jednakże, tworząc magazyn należy pamiętać, że prawidłowe jego funkcjonowanie to złożony proces. Składa się na niego wiele kwestii logistycznych, w tym kwestia zabezpieczenia przestrzeni przed urządzeniami transportowymi, które mogą pozostawić trwałe szkody niemożliwe do pełnej rekonstrukcji. 

Co to są odbojnice przemysłowe

Odbojnice przemysłowe to właśnie elementy zabezpieczające infrastrukturę magazynową przed uderzeniami, które mogą wyrządzić urządzenia transportowe. Pełnią więc funkcję ochronną, podobnie jak bariery drogowe stawiane przy często uczęszczanych trasach. 

Poza magazynami, wykorzystywane są również na parkingach, w centrach handlowych czy zakładach produkcyjnych. 

Odbojnice przemysłowe, jak na przykład https://www.sonto.pl/odbojnice-przemyslowe/, zazwyczaj mają kolor żółto-czarny, ale poszczególne typy są zróżnicowane pod względem przeznaczenia i użytego materiału konstrukcyjnego. 

Rodzaje odbojnic przemysłowych

Zakłady produkcyjne zazwyczaj oferują różne rodzaje odbojnic przemysłowych. Można się spotkać z odbojnicami stalowymi (które uchodzą za najtrwalsze), gumowymi oraz poliuretanowymi. 

Do zakładów przemysłowych najczęściej wykorzystuje się właśnie odbojnice przemysłowe stalowe ze względu na trwałość stali. Z tego samego powodu dużą popularnością charakteryzują się bariery drogowe stalowe. 

Poza rodzajem materiału konstrukcyjnego, odbojnice przemysłowe można również podzielić ze względu na przeznaczenie. Można wyróżnić:

  • słupowe, 
  • regałowe, 
  • liniowe,
  • wiszące, 
  • rampowe, 
  • paletowe,
  • wiszące,
  • koszowe, 
  • bramowe,
  • typu U.  

Jak szybko zużywają się odbojnice przemysłowe

Jak już wspomniano – odbojnice przemysłowe to zabezpieczenie przestrzeni magazynowych lub parkingowych. Warto jednak podkreślić, że jest to zabezpieczenie bardzo trwałe, które powinno pełnić funkcję ochronną przez długi okres czasu i nie powinno się szybko zużywać. 

Jedynym zagrożeniem dla prawidłowego działania odbojnic jest ich uszkodzenie mechaniczne, ale są to rzadkie przypadki, w szczególności przy odbojnicach stalowych. 

Jak widać, odbojnice przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie w zabezpieczaniu przestrzeni magazynowych, parkingowych czy usługowych, a ich zużycie wzrasta wraz z rozwojem sektora przemysłowego i usługowego. 

Dzisiaj są one jednym z najczęściej wybieranych form zabezpieczeń przed uszkodzeniami, gdyż, podobnie jak bariery drogowe, cechuje je niezwykła trwałość i niezawodność, co sprawia, że są długotrwałą i pewną inwestycja na lata.