Aranżacja dużego ogrodu daje możliwość wyrażenia kreatywności i dopasowania estetyki ogrodu do posesji. Niezależnie od tego, czy najbardziej podoba Ci się ogród w stylu greckim, ogród w stylu chińskim czy styl rustykalny w ogrodzie, w tym artykule znajdziesz cenne porady, które zainspirują Cię do stworzenia własnego projektu. Dowiesz się także ile kosztuje aranżacja ogrodu.

Aranżacja zieleni wokół domu – jaki styl wybrać?

Ogród to bardzo ważny element przy każdym domu. Stanowi ozdobę posesji, dlatego też powinien pasować do stylistyki budynku oraz do krajobrazu otoczenia. Aranżacja zieleni wokół domu powinna być spójna i planowana jako całość. Decydując się na konkretny styl ogrodu warto mieć na uwadze także warunki zewnętrzne panujące wokół posesji, dostępny budżet, a także osobiste preferencje i gust.

Styl nowoczesny 

Styl nowoczesny w ogrodzie cieszy się dużą popularnością. Aranżacja nowoczesnego ogrodu powinna być uporządkowania, minimalistyczna, pełna geometrycznych i prostych kształtów. Istotny jest także odpowiedni dobór roślinności – warto wybierać gatunki o spójnej kolorystyce. Aranżacja ogrodu nowoczesnego powinna także uwzględniać wysokiej jakości materiały, takie jak beton, metal czy szkło. Ciekawym rozwiązaniem będzie użycie płyt brukowych Mayore, które służą do tworzenia minimalistycznych, prostych wzorów i ścieżek.

Styl rustykalny w ogrodzie 

podjazdy i ścieżki

Aranżacje ogrodów wiejskich to najczęściej nieregularne trawniki, duże kwietne rabaty i wijące się ścieżki. Decydując się na projekt ogrodu wiejskiego musimy pamiętać, że główną ozdobę stanowi tutaj roślinność, np. byliny, rośliny sezonowe, zioła, warzywa, czy rośliny sadownicze. Ogrody wiejskie i ich aranżacje powinny być jak najbardziej ekologiczne i zbliżone do natury. Odpowiednim rozwiązaniem będą ścieżki wyłożone kostką brukową o naturalnym wyglądzie, np. Eko Ażur od Semmelrock. Taka kostka nie tylko zabezpieczy grunt, ale także stworzy efektowną ozdobę ogrodu przed domem w stylu wiejskim. Sprawdzi się także jako podłoże na taras w stylu rustykalnym.  

Ogród w stylu greckim

płyty tarasowe

Aranżacja małego ogrodu przed domem będzie wyglądać bardzo efektownie w stylu greckim. Charakterystyczną cechą takiej stylistyki są typowe dla greckich zabudowań kolory – błękitny i biały. W takim ogrodzie ważną rolę pełnią dodatki, takie jak pojemniki, misy z gliny, kosze czy metalowe puszki w różnych kolorach. Rośliny, które będą pasować do stylu greckiego, to między innymi pelargonie, petunie, warzywa, takie jak papryki czy bakłażany, różnego rodzaju zioła oraz drzewka oliwne. Charakterystycznym elementem są także kamienie, mury i drewnie. Ścieżki, podjazd lub taras w ogrodzie greckim będą się prezentowały wyjątkowo efektownie wyłożone płytami Bradstone Old Town, które imitują piękno naturalnego kamienia.

Ogród w stylu chińskim

elementy małej architektury

Aranżacja dużego ogrodu w stylu chińskim to nie lada wyzwanie, ale jednocześnie wyjątkowo efektowna propozycja. Ogród w stylu chińskim powinien być jak najbardziej harmonijny. Pasują tutaj kwiaty, takie jak lilie wodne, chryzantemy, pelargonie, piwonie czy orchidee. Dodatkową dekoracją w takim ogrodzie są także ozdoby w postaci rzeźb, figurek (np. smoka, lwa czy żółwia) lub waz z motywem chińskim. Interesującym dodatkiem będą także rabaty lub murki stworzone z kamieni Bradstone Milldale, które posiadają strukturalną powierzchnię z nieregularnymi krawędziami, dzięki czemu prezentują się wyjątkowo harmonijnie, pasując do stylistyki chińskich ogrodów.

Ile kosztuje aranżacja ogrodu?

kamienny taras

To, ile kosztuje aranżacja ogrodu, zależy od kilku czynników, m.in. wielkości działki, rodzaju gleby, podłoża czy roślinności. Ostateczna cena powinna uwzględniać:

  • Koszty ogrodzenia działki – cena zależy tutaj od wielkości ogrodu, ale także od materiału, który planujemy użyć. Najtańsze jest ogrodzenie siatkowe, które kosztuje około 7000 zł za 50 metrów. Należy również pamiętać o kosztach robocizny (ok. 5000 zł).  
  • Koszty ścieżek i podłoża – w zależności od stylu ogrodu, możemy zdecydować się, np. na płyty brukowe (koszt bruku klasycznego za metr sześcienny to 45,40 zł netto) albo np. na wielokolorowe płyty tarasowe Mayesto (ich koszt za metr sześcienny to 120 zł netto). Tutaj cena zależna jest od wybranego materiału oraz wielkości powierzchni. Sprawdź cennik Semmelrock, aby zapoznać się z dokładnymi cenami poszczególnych materiałów.
  • Koszty roślin – warto wziąć pod uwagę koszt trawnika – może to być trawnik z siewu (okolo 10 zł za metr sześcienny) lub trawnik z rolki (około 25 zł za metr sześcienny). Do ostatecznej kwoty należy także doliczyć ceny poszczególnych krzewów, drzew, kwiatów, warzyw i ziół. Ich ceny wahają się w przedziale od kilku do kilkuset złotych.

Reasumując, koszt urządzenia ogrodu zależy od jego wielkości, prac budowlanych, jakości użytych materiałów i dodatków, jak rośliny, ogrodzenie czy meble. Zarówno aranżacja małego ogrodu przed domem, jak i aranżacja dużego ogrodu mogą kosztować 10 000, jak i więcej niż 100 000 zł.