Decydując się na montaż okna na własną rękę należy pamiętać o kilku aspektach bez których niemożliwe będzie wymienienie szyby bez wyrządzenia uszkodzeń. Trzeba mieć na uwadze wymiary okna, wybranie odpowiedni okuć okiennych czy akcesoriów.

Pomiary wstępne

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać przy montażu okna jest wykonanie pomiarów wstępnych. Dobrze wykonany pomiar uwzględnia najmniejszą szerokość i wysokość otworu w którym docelowo będzie zamontowane okno. Wybór najmniejszych możliwych rozmiarów jest niezwykle ważny, w przeciwnym razie istnieje ryzyko kupna zbyt dużego okna. Przy wymianie okna bardzo często trzeba wziąć pod uwagę grubość parapetu, który zostaje zastąpiony nowym. Jeśli nowy parapet różni się grubością względem starego, należy uwzględnić tę różnicę. Jeśli jednak wystąpił jakikolwiek błąd pomiarowy, wciąż istnieje szansa poprawnego zamontowania okna. Wystarczy wtedy zamówić okno o wymiarze niestandardowym, które wpasuje się w rozmiary odbiegające od ustalonych norm.

Przygotowanie ościeża po wymontowaniu okna

Po wyjęciu starego okna nie można przejść od razu do montowania nowego. Należy najpierw zadbać o przygotowania ościeża. Pominięcie tego kroku uniemożliwia poprawne wstawienie okna, dlatego też warto poświęcić kilka chwil, by dowiedzieć się jak poprawnie wykonać ten proces.

Najpierw należy pozbyć się pozostałych po demontażu elementów mocujących, pozostałości tynku czy luźnych cegieł w przypadku ścian ceglanych. Usunięcie cegieł wiąże się z późniejszym załataniem luk przy pomocy szybkoschnącej zaprawy. Po usunięciu pozostałości starego okna można zabrać się do wyrównywania krawędzi zarówno względem szerokości jak i wysokości otworu. Różnica szerokości i wysokości względem całej długości boku nie może przekraczać 5mm, ponieważ może to stwarzać problem przy montażu okna. 

Montaż okna

Przygotowany otwór stanowi miejsce zamontowania nowego okna. Najpierw należy zamontować ramę okna zwaną ościeżnicą. Jest ona dopasowana do otworu na okno. Może być ona zamontowana na dyble lub wkręty. Wstawienie ościeżnicy w prawidłowy sposób powoduje powstanie szczeliny montażowej, która w dalszym etapie wypełniana jest pianką poliuretanową. Należy pamiętać, że przed wypełnieniem szczeliny należy ją zwilżyć rozpylaczem. Po wstawieniu ościeżnicy należy przejść do wstawienia okna.

Montaż okna i akcesoriów

Do montażu okna niezbędne są okucia okienne, czyli zawiasy i urządzenia ryglujące mające za zadanie stabilne zamontowanie okna w ramie. Ponadto okucia okienne umożliwiają ruchomość skrzydła okiennego, dzięki czemu może być ono otwierane na kilka sposobów. Na samym końcu należy umieścić akcesoria okienne, takie jak klamka, trzpień klamki, uszczelki okienne, ogranicznik uchylania okna czy wypełnienie rowka okuciowego. Akcesoria okienne powinny być wybierane pod kątem przeznaczenia okna i zapewniać bezpieczeństwo użytkowania. Źle zamontowane akcesoria mogą uniemożliwiać zamknięcie lub otwieranie skrzydła okiennego, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na poprawność montażu elementów takich jak klamka czy ogranicznik uchylania okna.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Simteq.pl – posiadającym w ofercie klamki, okucia, uszczelki i akcesoria do okien.