Meble do sklepu spożywczego to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Optymalne wykorzystanie przestrzeni i odpowiednia liczba dostępnych półek znacznie usprawnia funkcjonowanie punktu sprzedaży detalicznej. Sprawdź, jak wybrać meble sklepowe dopasowane do specyfiki Twojego obiektu.

Meble do sklepu – jak dobrać je do branży odzieżowej?

Meble różnią się nieco od siebie w zależności od tego, jaki towar ma być na nich wyeksponowany. Charakterystyczne cechy sprawiają, że mogą one być elementem wyposażenia sklepu odzieżowego. Prowadzenie punktu sprzedaży ubrań wiąże się z koniecznością zaprezentowania sprzedawanych ubrań. Dlatego najlepsze są meble do sklepu odzieżowego o konstrukcji modułowej. Możliwość zaaranżowania ekspozycji w zróżnicowany sposób sprawia, że klienci mają okazję obejrzeć ubrania wiszące na wieszakach lub wyeksponowane na manekinach. Estetyczna i dobrze rozplanowana wystawa sprzyja podejmowaniu decyzji zakupowych, co przekłada się na zysk sklepu, dlatego warto starannie zaplanować wyposażenie sklepów odzieżowych.

Jakie regały do sklepu spożywczego wybierać?

Z kolei wyposażenie sklepów spożywczych niesie ze sobą specyficzne wyzwania. Zaaranżowanie gablot, chłodni, szafek i półek wymaga dobrego planu. Duży wybór mebli sklepowych dostępnych u producentów umożliwia dopasowane ich do każdego wnętrza i specyfiki asortymentu, który się w nim znajduje. Wyposażenie małego sklepu spożywczego musi być wykonane z materiałów, które można łatwo umyć. Półki powinny być odporne na zabrudzenia i wytrzymałe.

Rodzaje mebli do sklepów

Regały muszą dobrze spełniać swoją nadrzędną funkcję, którą jest ekspozycja towarów. W tym celu stosuje się przeszklone gabloty, lady chłodnicze, witryny cukiernicze i półki wykonane ze szkła lub przezroczystego plastiku. Często wyposażenie sklepów to meble z elementami lustra, które dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Wysokość i szerokość regałów warto dobrać do wielkości sklepu oraz wielkości towarów, które będą się na nich znajdować.

Chłodnie i gabloty do wyeksponowania towarów

Czasami rodzaj sprzedawanych produktów wiąże się z koniecznością zachowania odpowiednich parametrów otoczenia podczas przechowywania. Do takich wymagających produktów należą przede wszystkim jogurty, sery i mięso, lody lub mrożonki, które muszą być wyeksponowane w urządzeniach chłodniczych. Podobna sytuacja może mieć miejsce w sklepie lub cukierni. Meble chłodnicze są niezbędne do wyeksponowania produktów, które muszą być przechowywane w chłodzie. Są nimi produkty i półprodukty spożywcze, ale też np. kwiaty w kwiaciarni. Ważne jest określenie temperatury odpowiedniej dla poszczególnych rodzajów produktów. Wyszczególnienie ilości towarów i zakresów temperatur przechowywania ułatwia wyposażenie sklepu ogólnospożywczego.

Jak rozplanować ustawienie mebli?

Estetyczny wygląd i odpowiednia wielkość mebli to nie wszystko, co trzeba wziąć pod uwagę, gdy zamawiasz wyposażenie sklepów spożywczych lub odzieżowych. Parametrem, który koniecznie trzeba rozważyć, jest powierzchnia lokalu oraz jego układ. Między półkami sklepowymi musi być wystarczająco dużo wolnego miejsca, aby klienci mogli wygodnie przejść, minąć się, a także przejechać wózkiem sklepowym, dziecięcym oraz inwalidzkim. W miejscach, gdzie osoby robiące zakupy przystają, aby obejrzeć towar, regały do sklepu spożywczego powinny stać nieco dalej, aby umożliwić klientom swobodne korzystanie z przestrzeni.

Kwestia rozplanowania wnętrza jest ważna także z innej przyczyny. Mianowicie układ mebli może ułatwiać (lub utrudniać) pracę obsługi sklepów. Zarówno sprzedawcy, jak i personel sprzątający muszą mieć odpowiednio dużo miejsca, aby szybko i sprawnie wykonywać swoje zajęcia.

Odpowiednio zaplanowany układ alejek i półek sklepowych, a także zakup trwałych i praktycznych mebli to pierwszy krok do tego, aby przestrzeń w Twoim sklepie była optymalnie zagospodarowana. Pamiętaj o tym, że najlepiej jest kupować dobrej jakości regały, najlepiej od krajowego producenta mebli sklepowych.