Każdy remont, nawet ten nieduży, oznacza wiele decyzji do podjęcia. Jedną z nich jest zakup odpowiedniej farby. Producenci oferują szeroki wybór różnego rodzaju farb, dostępnych w wielu pięknych odcieniach. O czym warto pamiętać wybierając farbę?

Jaki rodzaj farby wybrać?

Lateksowa, akrylowa, a może hydrofobowa? Bogata oferta dostępna na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Jaka farba będzie odpowiednia? Farba akrylowa, to jeden z najpopularniejszych rodzajów farb. Idealnie nadaje się do malowania większych powierzchni w mieszkaniu czy domu (np. w sypialni, salonie czy domowym biurze). Jest nieco tańsza od innych rodzajów farb. Samodzielne malowanie ścian nie powinno sprawiać problemów – farba akrylowa rozprowadza się łatwo i równomiernie.

Jaka jest alternatywa? To przede wszystkim farba lateksowa, czyli taka, która zawiera w sobie nieco więcej rozpuszczonych żywic. Dzięki temu, ten rodzaj farby jest bardziej odporny na ścieranie. Farbę lateksową można bez obaw przetrzeć lekko zwilżoną szmatką, by usunąć zabrudzenie. Do wad tego typu farby można zaliczyć nieco wyższą cenę. Jej nakładanie wymaga też większej wprawy, ale również powinno udać się nam samodzielnie przeprowadzić remont.

Gdy zwykłe farby nie dają rady…

Niektóre przypadki wymagają wyjątkowych farb. To m.in. farby hydrofobowe. Zgodnie ze swoją nazwą, ich powierzchnia odpycha cząsteczki wody. Dzięki temu wilgoć i płyny nie wnikają w głąb ściany. To rodzaj farb, który znakomicie sprawdzi się w kuchni czy łazience. Producenci farb mają jeszcze jednego asa w rękawie – farby tytanowe. Chronią ścianę przed powstawaniem czarnych śladów po otarciu ciemną gumą (opony rowerów, podeszwy butów) czy malowanym drewnem (czarne krzesła blisko ściany).

Kolory farb – jak znaleźć właściwy

Wybór odcienia farby to zazwyczaj etap, który budzi największe emocje. Nic dziwnego. Odpowiednio dobrany kolor ścian może powiększyć optycznie pomieszczenie, wydzielić w nim poszczególne strefy czy podkreślić najważniejszy element aranżacji. Kolorowa farba na ścianie to sposób na wprowadzenie wyrazistych kolorów do wnętrza. Gdy nam się znudzi, bez żalu zamalujemy ją inną barwą – w przypadku kolorowych mebli, płytek czy tapicerki o zmianę będzie trudniej.

Ciepło – zimno

O czym warto jeszcze pamiętać wybierając farbę? Koniecznie zwróćmy uwagę na rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu. Jeżeli pomieszczenie jest mocno oświetlone dzięki południowej ekspozycji okien, możemy bez obaw wybrać chłodny odcień farby. Pomieszczenia gorzej doświetlone,  z oknami od północy dobrze jest pomalować farbami o ciepłym odcieniu – dzięki temu wnętrze będzie bardziej przytulne. To oczywiście nie oznacza, że musimy sięgać po niebieski czy pomarańcz. Nawet kolor biały występuje w wielu lekko zróżnicowanych odcieniach, które pozwalają na perfekcyjne dopasowanie do warunków we wnętrzu – np. w ofercie marki Dulux można znaleźć aż 19 odcieni złamanej bieli i jasnych odcieni beżowego i kremowego.

Z palety czy mieszalnika

Kolory farb do swojego domu można wybrać z gotowej palety lub z mieszalnika. Gotowe farby to przede wszystkim olbrzymie bogactwo różnorodnych odcieni i niższa cena. To także łatwiejszy sposób na kolor we wnętrzu – wystarczy wybrać odcień w sklepie i przystąpić do malowania. Alternatywą jest skorzystanie z farb z mieszalnika. To rozwiązanie popularne wśród projektantów wnętrz. Pozwala na wyjątkowo precyzyjne dobranie odcienia różnych elementów pomieszczenia. Sprawdza się także, gdy w czasie remontu chcemy tylko uzupełnić np. jedną ścianę lub jej fragment, a nie wiemy, jaką farbą była malowana wcześniej.

Odpowiednie przygotowania

Nawet najlepiej dobrany rodzaj i kolor farby nie będzie prezentować się dobrze, bez odpowiedniego przygotowania ściany. Jeżeli na ścianie widzimy łuszczące się powłoki starej farby – konieczne będzie ich usunięcie. Gdy malujemy pierwszy raz na otynkowanej ścianie, gruntowanie ścian to pierwszy krok. Gdy odmalowujemy ścianę, która była w dobrym stanie, jako warstwa przygotowawcza wystarczy rozcieńczona farba.

Próba generalna

Odcień farby wybrany, grunt kupiony, pora zacząć malowanie? Jeszcze nie! Kolory mogą wyglądać inaczej w zależności od intensywności i kierunku padania światła – odcień, na próbniku w sklepie może różnić się od efektu uzyskanego w domu. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest skorzystanie z tzw. testerów koloru. W przypadku farb Dulux mają one formę opakowania z małym wałeczkiem, dzięki czemu łatwo i szybko można wypróbować wymarzony kolor farby we własnym wnętrzu.