Metal i drewno różnią się od siebie w oczywisty sposób. Dlatego też nie powinno dziwić, że do ich obróbki używa się odmiennych technik oraz narzędzi. W przeciwnym wypadku należałoby liczyć się z uszkodzeniem albo materiału, albo urządzenia. Sprawdźmy więc, czym konkretnie różni się frezowanie drewna od obróbki metalu.

Frezowanie metalu i drewna przy użyciu właściwej frezarki

Podstawowa różnica opiera się nie na samej metodzie, ale na właściwym doborze narzędzi. Wystarczy przyjrzeć się frezom używanym do metalu. Cechują się one bardzo dużą wytrzymałością, która umożliwia obróbkę stali czy żelaza. Frezowanie metalu przebiega dzięki temu bezproblemowo, ogranicza straty materiałowe i zapewnia dokładne wykonanie.

Nieco inaczej przedstawiają się frezarki do drewna. Powstają one głównie z węglików spiekanych albo stali szybkotnącej. Oprócz tego istnieją też frezy diamentowe. Nadają one ostrzom pożądanych właściwości, które wykorzystuje się następnie w celu obróbki konkretnych rodzajów drewna, o czym jeszcze wspomnimy.

Najczęściej używane modele frezarki do drewna to:

– Czołowe. Posiadają one bardzo mocny i ciężki frez. Wobec tego muszą być obsługiwane oburącz. Umożliwiają nie tylko frezowanie precyzyjne, ale też tworzenie rowków, wygładzanie czy zaokrąglanie krawędzi drewna.

– Krawędziowe. Są nieco mniej wydajne, ale nadrabiają to lekkością, co sprawia, że można je obsługiwać jedną ręką. Używa się ich przede wszystkim do cięcia desek i łat.

– Stołowe. Ich frez jest nawet mocniejszy oraz cięższy od czołowego. W związku z tym nadają się do wykonywania najpoważniejszych prac, gdzie liczy się siła w połączeniu z precyzją.

To standardowy podział, który najlepiej obrazuje różnicę między frezarkami. Do frezowania metalu używa się wszystkich pozostałych urządzeń jak np. tarczowe czy walcowe.

Jakie materiały można poddać frezowaniu precyzyjnemu?

Metal metalowi nierówny, podobnie zresztą jak drewno. W każdym przypadku ma się do czynienia z nieco innym materiałem. Czy każdy surowiec nadaje się do frezowania? Jak najbardziej! Należy jednak ostrożnie dobrać narzędzie do materiału.

Dla przykładu niektóre modele frezów są przystosowane do obrabiania twardego drewna – dębu, buku czy hebanu. Jednocześnie dzięki swoim właściwościom może poradzić sobie nawet z miękkim metalem, takim jak aluminium. Do szczególnie trwałych metali – wśród nich należy wymienić stal nierdzewną, żelazo oraz wszelkie ich stopy – należy jednak użyć frezarki zaprojektowanej z myślą o twardych materiałach.

Komu powierzyć frezowanie metalu lub drewna?

Zachęcamy do przyjrzenia się usługom proponowanym przez firmę Sacher. Jesteśmy profesjonalnym przedsiębiorstwem, które zatrudnia doświadczonych fachowców. W efekcie możemy podjąć się dowolnego zadania w zakresie frezowania metalu, drewna, a nawet innych materiałów. To możliwe nie tylko dzięki umiejętnościom, ale też dostępowi do zaawansowanych, markowych narzędzi.

W celu ustalenia szczegółów współpracy prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z naszymi przedstawicielami.