Zakłady obróbki drewna kojarzą nam się z wielkimi piłami, strugarkami, frezarkami, wiórami  i drzewnym pyłem. Niektórzy dodaliby jeszcze wiertarki. W ich cieniu stoją urządzenia i sprzęt, o których nie pomyślelibyśmy w pierwszej chwili, gdyby ktoś rzucił hasło: „zakład stolarski”.

Pogromcy pyłów (i trocin) – odpylacze i odciągacze

Skoro już wspomnieliśmy, zakłady stolarskie i z branż pokrewnych (np. tartaki) kojarzą nam się z trocinami i wiórami. Kiedy piły idą w ruch, w powietrzu czuć zapach drewna i żywicy. Co jednak zrobić, kiedy ów pył wchodzi w usta, oczy – dosłownie wszędzie?

Aby zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy właściciele zakładów inwestują w odpylacze i odciągi do trocin. Nie jest to niepotrzebny wydatek. Jeżeli strugarki, wielopiły etc. pracują w ciągu swojej eksploatacji tysiące roboczogodzin, trzeba należycie dbać o ich elementy. Z pomocą przychodzą odpylacze CLEANER i odciągi do trocin.

Najcenniejsza jednak maszyna nie jest tak cenna jak ludzkie zdrowie – i to też warto wziąć pod uwagę, kupując tego typu sprzęt – mówiąc wprost: gdyby nie on, w wielu miejscach nie dało by się pracować, a maszyny by się szybko zużyły. Nie wspomnę o dodatkowym czasie na czyszczenie.

Bez kleju nie da rady – nakładarki i okleiniarki

Na początek tego akapitu mała ciekawostka – w średniowieczu i późniejszym okresie były formalnie rozgraniczone cechy (organizacje) rzemieślników zajmujących się obróbką drewna. Przykładem tego formalizmu jest sytuacja stolarzy – w swoich wyrobach nie mogli używać gwoździ, a jedynie łączyć elementy za pomocą kleju. W obecnych czasach ten wymóg dyskwalifikowałby połowę mebli w naszych domach.

Nie zmienia to faktu, że klej jest dalej konieczny do zrobienia wielu elementów i produktów drewnianych. Producenci wykorzystują w swoich zakładach sprzęt taki jak prasa do klejenia drzewa masywnego SOLID 3013-100 T czy też nakładarka kleju GLUEMAX TWIN-300.

Klej przydaje się także w okleiniarkach do krawędzi. Jest to niezastąpione narzędzie przy produkcji blatów, stołów, szafek.

Ostrzarki i grawerki

Co do ostrzarek – jest oczywiste, że są koniecznie. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wyrzucał stępionych noży i zastępował nowymi, zamiast naostrzyć stare. Szczególnie w wypadku, gdy korzysta się wiele rodzajów – a ostrzyć, jak wiadomo u stolarza, zawsze jest co.

Na koniec sprzęt do detali – zwiększający nie tyle jakość wykonania, co jego estetykę. Grawerka  za pomocą lasera może zmieniać drewniane powierzchnie w prawdziwe dzieła sztuki. Można ją wykorzystywać także do innego rodzaju powierzchni – np. ceramiki.

Maszyny stolarskie oraz CNC, piły i strugarki dostępne są w ofercie https://winter-holztechnik.pl/.