Budowa i remont domu są nie lada wyzwaniem. W tym przypadku stajemy przed wieloma decyzjami – jak zaaranżować wnętrze, jakie drzwi dobrać, o czym pamiętać podczas zakupu. Drzwi pokojowe powinny odznaczać się funkcjonalnością i estetyką. Na rynku znajdziemy tak dużo rozwiązań, że każdy powinien znaleźć coś dla swojego domu. Jak dobrać idealne skrzydło do łazienki? Czym cechują się drzwi wewnętrzne z ościeżnicą? Na jakie skrzydło pokojowe postawić?

Drzwi wewnętrzne – ważne aspekty

Wybierając drzwi wewnętrzne, zastanówmy się, co jest dla nas najważniejsze. Pragniemy postawić na ładny wygląd, a może na kwestie dotyczące wygody i komfortu? Z pewnością da się połączyć obie te opcje. Drzwi pokojowe nie są narażone na działanie czynników z zewnątrz, dlatego podczas wyboru można zaszaleć. Oczywiście dobra jakość to podstawa, dlatego zwróćmy uwagę na ochronę przed zniszczeniami i hałasem. W domu są one narażone na porysowanie, zadrapania, ścieranie mechaniczne, działanie środków chemicznych, czy wysoką wilgotność (w łazience). 

 Czy drzwi drewniane to dobry wybór?

Drzwi wewnętrzne drewniane są o tylce ciekawe, że bazują na wysokim poziomie trwałości i wytrzymałością. Drewniane płyty dają pewność, że skrzydła nie ulegną wypaczeniu. Inną opcją jest drzwi z PCV, bazujące na wysokiej izolacyjności akustycznej i termicznej. Metalowe modele natomiast bardzo trudno będzie uszkodzić. Wybór nie jest łatwy, dlatego zastanówmy się, które rozwiązania wziąć pod uwagę. 

Drzwi do łazienki i do pokoju

Drzwi wewnętrzne aktualnie różnią się między sobą kolorystyką, zastosowaniem, wykończeniem i materiałem. Okazuje się, że na pierwszy rzut oka drzwi łazienkowe niewiele różnią się od pokojowych. Nowoczesny design pozwala stworzyć estetyczne opcje, które sprawdzą się w każdym domu. Nie zapominajmy o tym, żeby dobrać nieco inny model do łazienki, gdyż tutaj mamy do czynienia z wilgocią i wysoką temperaturą. Najlepiej postawić na skrzydła z wentylacją. Coraz chętniej sięgamy po drzwi wewnętrzne białe, które dopasują się praktycznie do każdej aranżacji wnętrza. 

Model jedno, a może dwuskrzydłowy?

Kolejną kwestią jest zastanowienie się nad tym, czy model ma być jednoskrzydłowy, dwuskrzydłowy, czy może przesuwny. Oczywiście to zależy do warunków domowych i tego, jakie mamy oczekiwania. Bardzo ważna jest wygoda i to, aby dobrać drzwi wewnętrzne do budynku, ilości miejsca i napotkanych przeszkód. Zazwyczaj klienci sięgają po modele jednoskrzydłowe, które nie zajmują wiele miejsca i pasują w każdej przestrzeni. Jeśli możemy sobie pozwolić na większe drzwi, dwuskrzydłowe, umieśćmy je w przestronnym salonie, sypialni lub kuchni. Odznaczają się elegancją i szykiem, jednocześnie dając możliwość sprawnego poruszania się po domu. Przesuwne drzwi wewnętrzne sprawdzą się w małych pomieszczeniach, np. w garderobie. 

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą

Podczas doboru idealnych drzwi do domu nie możemy pominąć ościeżnicy. W przypadku generalnego remontu i tego, że nie boimy się pyłu oraz kurzu, warto dobrać modele z nową ościeżnicą. Stare ościeżnicą są dobrym pomysłem tam, gdzie nie chcemy uszkodzić ściany i podłogi, jak też pragniemy zadbać o ekonomiczne rozwiązanie. Efekt w każdym przypadku powinien być zadowalający. Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą bardzo ładnie się zaprezentują i stanowić będą doskonałe urozmaicenie wnętrza. 

Warto kierować się swoimi intuicjami i odpowiednim wyglądem. W sprawach technicznych, zawsze możemy podpytać usługę, jaki produkt będzie najlepszy do danych wymagań klienta.