Montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie rolnym to coraz chętniej stosowane rozwiązanie. Wynika to ze zwiększających się cen prądu i jednocześnie wzrastającego zapotrzebowania na energię. Założenie paneli słonecznych to oszczędna metoda na ekologiczne pozyskiwanie prądu. Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji solarnej warto dowiedzieć się o niej więcej. Jakie zalety wynikają z fotowoltaiki dla właścicieli gospodarstw rolnych?

Korzyści finansowe z fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Przekształcanie energii pochodzącej ze słońca w prąd stały generuje spore oszczędności dla właścicieli gospodarstw rolnych. Wynika to z faktu, że dobrze dopasowany i zainstalowany system solarny w pełni zaspokaja potrzeby nawet bardzo dużego obiektu. Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na inwestycje, np. na zakup nowych maszyn.

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię, z której gospodarstwo rolne może korzystać przez cały rok. Uzyskany prąd zużywany jest na bieżące potrzeby, a powstała nadwyżka zostaje zmagazynowana w sieci elektrycznej. Zostaje wykorzystana w momencie, kiedy cały system nie wytwarza wystarczającej ilości energii. Najczęściej dzieje się tak w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy  ilość promieni słonecznych znacznie się zmniejsza. Takie rozwiązanie pozwala na całkowite uniezależnienie od tradycyjnych dostawców energii. Ma to szczególne znaczenie na obszarach, gdzie często występują przerwy w przepływie prądu.

Niewątpliwą korzyścią wynikającą z instalacji fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym jest możliwość odliczenia 25% kosztów inwestycji w panele słoneczne od opłacanego podatku rolnego. Opodatkowaniu przez podatek rolny podlegają użytki rolne i grunty zadrzewione na użytkach rolnych.

Jakie inne zalety wynikają z montażu paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne można zamontować na budynkach lub na mniej żyznych glebach, które nie nadają się do uprawy. Projekt wykonania instalacji solarnej i kompleksowy montaż realizuje wiele doświadczonych firm, np. Modern Energy Pro, które zatrudniają certyfikowanych pracowników.

Umieszczenie systemu fotowoltaicznego na terenie gospodarstwa rolnego wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju. Wynika to z faktu, że taka instalacja nie generuje hałasu i innych szkodliwych substancji. Dzięki temu uznaje się ją za rozwiązanie w pełni czyste, przyjazne środowisku i nowoczesne. Zastosowanie takich sposobów pozyskiwania energii świadczy o proekologicznym podejściu właścicieli i tworzy pozytywny wizerunek całego gospodarstwa rolnego.