Pompa ciepła jest zaraz po fotowoltaice najczęściej wybieraną instalacją opartą na odnawialnych źródłach energii. Jej popularność wynika głównie z faktu, że urządzenie to jest w stanie pokryć nawet 100% zapotrzebowania na ciepło. Wpływa pozytywnie zarówno na środowisko naturalne, jak i na domowy budżet. Za pomocą pompy ciepła można nie tylko ogrzać budynek, ale również podgrzać wodę użytkową. Cena takiej pompy wraz z montażem zależy od wielu czynników, którym warto się bliżej przyjrzeć.

 Rodzaje pomp ciepła

Nowoczesne pompy ciepła coraz częściej zastępują tradycyjne kotły grzewcze, głównie ze względu na to, że są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Z powodzeniem można montować je zarówno w nowych budynkach, jak i tych zmodernizowanych. Poszczególne rodzaje pomp ciepła różnią się od siebie specyfiką dolnego źródła energii. W przypadku pompy powietrznej źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Wśród tych urządzeń dodatkowo wyróżnia się modele typu powietrze-powietrze, w których odbywa się transport ciepła do wnętrza budynku, oraz powietrze-woda, w przypadku których ciepło przenoszone jest do obiegu grzewczego oraz zbiornika z gorącą wodą. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pomp, który jest najchętniej wybierany.

Można także zdecydować się na zamontowanie pompy wodnej. W jej przypadku źródłem ciepła jest płynąca woda gruntowa. Zewnętrznym źródłem jej zasilania może być energia elektryczna, olej lub gaz. Wyróżnia się ona wysoką wydajnością, dzięki czemu może stanowić samodzielne źródło ciepła, ale można wykorzystać ją wyłącznie do ogrzania budynku. Ostatnim rodzajem są gruntowe pompy ciepła. Są one zarówno wydajne, a dodatkowo zapewniają zarówno ogrzewanie domu, jak i podgrzewanie wody. Z tego właśnie względu to ten rodzaj pompy jest najczęściej stosowany głównie w nowych budynkach. 

Ile kosztuje pompa ciepła?

Zdecydowanie najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem są pompy powietrzne. Nie wymagają stosowania dodatkowych elementów, dlatego ich cena jest najniższa. Modele, które będą jedynie ogrzewać wnętrze budynku kosztują około 15 tys. zł. Natomiast pompy wielozadaniowe, które również podgrzeją wodę użytkową to wydatek rzędu ok. 35 tys. zł. Dodatkowo montaż pompy ciepła powietrznej nie wymaga wykonywania prac ziemnych, dlatego jego koszt również jest zdecydowanie niższy.

Gruntowe pompy ciepła są zdecydowanie wydajniejsze, ale wymagają bardziej zaawansowanego montażu. W przypadku konieczności instalacji kolektora niezbędne jest również przeprowadzenie prac ziemnych, które generują dodatkowe koszty. Cena za taką pompę oscyluje w granicach 45-50 tys. zł.

Zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem są instalacje oparte na energii hydrotermalnej. W tym przypadku oprócz zakupu i montażu samej pompy niezbędne jest także wykonanie dolnego źródła ciepła, czyli studni głębinowej. Łączny koszt takiej instalacji to około 75 tys. zł.

Gdzie znaleźć firmę zajmującą się montażem pomp ciepła?

Ofertę jednej z profesjonalnych firm zajmujących się fachowym doradztwem w zakresie doboru pompy ciepła, jak i jej montażem znaleźć można pod adresem https://heatergo.pl/blog/ile-kosztuje-pompa-ciepla/Specjaliści pomogą wyliczyć dokładne zapotrzebowanie na ciepło biorąc pod uwagę metraż budynku, wydajność pompy ciepła, jak i indywidualne uwarunkowania terenu itd. Pozwoli to wybrać taki model urządzenia, które w pełni spełni nawet najbardziej wygórowane oczekiwania. Dzięki temu pompa nie tylko zapewni ogrzewanie budynku i wody, ale również przyczyni się finalnie do sporych oszczędności zmniejszając wydatki związane z kosztami eksploatacyjnymi.