Zastanawiasz się nad tym, jaki dywan będzie odpowiedni do twojego mieszkania? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Chociaż w projektowaniu wnętrz bardzo popularny jest surowy minimalizm, najróżniejsze dywany, chodniki oraz wykładziny w dalszym ciągu są na topie. Wykonane w rozmaitej stylistyce oraz z przeróżnych materiałów niejednokrotnie stanowią one jedne z najistotniejszych elementów aranżacji. Jeśli po raz pierwszy dokonujesz samodzielnej decyzji o wyborze dywanu to zapewne zastanawiasz się nad tym czym przede wszystkim się kierować? W praktyce okazuje się, że podejście do zastosowania dywanów w projektach wnętrz może być bardzo różne – nawet wśród profesjonalnych architektów. Dlatego jeszcze zanim zaczniemy przeszukiwać ofert sklepów z dywanami warto poświęcić nieco czasu ma zastanowienie się nad tym, na czym najbardziej nam zależy, jakie funkcje ma spełniać dywan? Czy będzie on gustownym, dodającym charakteru wyrazistym detalem? A może jego zadaniem będzie stanowienie subtelnego tła dla pozostałych elementów aranżacji? Całkiem inne podejście do jego wyboru będziemy mieli z kolei w sytuacji, gdy wybierany dywan będzie niejako głównym bohaterem projektowanej stylizacji. Osobom, które w projektowaniu aranżacji wnętrz stawiają dopiero pierwsze kroki przydaje się poświęcenie trochę czasu na zapoznanie się z profesjonalnymi projektami, dzięki temu można wyrobić sobie jakiekolwiek poczucie stylu i dobrego gustu. Być może przeglądając tego typu najróżniejsze rozwiązania zauważymy, że szczególnie spodoba nam się jakiś określony styl bądź trend. W takim przypadku warto zawęzić przeszukiwane aranżacje do tylko tej stylizacji, która nas szczególnie zainteresowała. Właściciele sklepów internetowych z dywanami wychodzą naprzeciw zainteresowaniom potencjalnych klientów ułatwiając przeszukiwanie asortymentu grupując oferowane modele według najróżniejszych parametrów oraz najpopularniejszych stylów. Na przykład w sklepie kochamydywany.pl stworzono takie kategorie jak np.: dywany loftowe, dywany boho, dywany nowoczesne oraz dywany vintage. 

Dywan – z jakiego materiału? 

Przeglądając asortyment w sklepach z dywanami łatwo zauważyć, że oferty dywanów są niezwykle różnorodne, a wybór niemalże nieograniczony. Warto wiedzieć na przykład, że obecnie dywany wykonywane są z najróżniejszych materiałów. Niezwykle popularne są dywany syntetyczne, a szczególnie dywany poliestrowe, polipropylenowe, poliamidowe oraz nylonowe. Chociaż tego typu dywanom produkowanym z tworzyw sztucznych zainteresowania odmówić nie można, to ich naturalne odpowiedniki także są chętnie kupowane. Jednymi z najbardziej popularnych dywanów naturalnych są dywany wełniane. W Polsce produkuje się ich bardzo wiele, trafiają one zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. 

Dlaczego dywany wełniane są obecnie tak często wybierane przez Polaków? Wełna jest materiałem, który towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Wyjątkowe właściwości tego surowca sprawiają, że znakomicie nadaje się do wytwarzania ciepłej i wytrzymałej odzieży oraz najróżniejszych przedmiotów domowego użytku – także dywanów. Dywany wełniane dawniej w kulturach wschodu były stosowane na ścianach, obecnie raczej przyzwyczailiśmy się do dywanów zdobiących podłogi, ale oczywiście nawet w naszym kraju sporo ludzi urządzających swoje mieszkania urozmaica aranżację poprzez zastosowanie dywanu ściennego. Dywany wykonane z wełny są w pełni biodegradowalne, pozyskiwane są w 100% z naturalnych źródeł, ale jednocześnie są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz dobrze przyjmują różne barwniki przez co kolory nie płowieją. Wysokogatunkowa wełna charakteryzuje się bardzo małym przekrojem pojedynczych włókien, co umożliwia tkanie nawet najbardziej misternych, tak bardzo charakterystycznych dla dywanów ekskluzywnych wzorów. Dla wielu osób poszukujących dywanu do swojego mieszkania znaczenie mają właściwości izolacyjne wełny. Gruby wełniany dywan położony na podłodze stanowi dodatkową dość skuteczną izolację chłodnej posadzki – w domach budowanych starymi metodami zdarza się, że posadzki bywają bardzo chłodne, a zatem zastosowanie solidnego, porządnego dywanu wełnianego o gęstym runie znacząco poprawia komfort cieplny domowników. 

dywan w pokoju
Dywan wełniany w salonie, źródło: https://dywanywitek.pl/.

Czy dywan to odpowiedni wybór dla alergika? 

Na temat wpływu dywanów we wnętrzach na samopoczucie alergików zdania są obecnie bardzo podzielone. Wiele osób jest zdania, że dywan w domu jest niepotrzebnym dodatkowym schowkiem dla rozmaitych alergenów i faktycznie wydaje się być w tym dużo racji ponieważ każde dywan trudno jest idealnie wyczyścić, nawet jeśli jest on z wyjątkowo niskim runem. Z drugiej strony zwolennicy dywanów zwracają uwagę na fakt, że niewielki dywan na podłodze pełni rolę skutecznego wychwytywacza kurzu i alergenów dzięki czemu nie roznoszą się one po całym mieszkaniu. Obecnie w wielu domach i mieszkaniach stosuje się różne systemy na bieżąco dbające o czystość takie jak centralne odkurzacze, instalacje klimatyzacji oraz oczyszczacze powietrza. 

Rzecz jasna każdy samodzielnie podejmuje decyzję o wyborze dywanu, niemniej warto przy tym kierować się pewnymi uniwersalnymi zasadami, których kilka omówiliśmy w naszym artykule.