Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie, które do ogrzania domu i ciepłej wody użytkowej w ponad 70 procentach wykorzystuje energię z… powietrza. Co istotne, na jej zakup i montaż można otrzymać spore dofinansowanie.

Pompa ciepła – zalety

Ogrzewanie domu pompą ciepła jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Jest tańsze od ogrzewania kotłem gazowym, piecem węglowym i kotłem pelletowym. Generuje też dużo większe oszczędności niż samodzielne ogrzewanie elektryczne. Warto jednak pamiętać, że pompa świetnie współpracuje z fotowoltaiką. Więcej informacji o pompach ciepła, ich rodzajach i montażu znajdziesz na defro.pl/pompy-ciepla .

Zalet pompy ciepła jest dużo więcej. To przede wszystkim urządzenie bezobsługowe. Nie zajmuje ono wiele miejsca, nie trzeba wydzielać na nią specjalnej kotłowni. Nie wymaga składowania paliwa, a nawet… kominów. Jest łatwa w montażu, a na dodatek można ją zainstalować właściwie w każdym budynku.

Dofinansowanie do pompy ciepła – programy

Ogrzewanie pompą ciepła to skuteczny sposób na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji (urządzenie nie wydziela ich w ogóle w miejscu instalacji) i walkę ze smogiem. Dlatego istnieją programy, które w dużym stopniu dofinansowują jej zakup i montaż. W najbliższym czasie z kolei zostanie uruchomiony specjalny program Moje Ciepło – dedykowany właśnie pompom ciepła.

Program Moje Ciepło

Program Moje Ciepło ma na celu rozwój i wsparcie polskiej energetyki konsumenckiej poprzez wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań. Projekt ruszy w I lub II kwartale 2022 roku i pozwoli uzyskać dofinansowanie do zakupu i instalacji pomp ciepła w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych. Program zakłada także refundację kosztów przed oficjalnym terminem uruchomienia projektu. Co istotne, ze zwrotu kosztów kwalifikowanych będą mogą skorzystać także osoby, które zakupiły pompę w 2021 roku.

By otrzymać dofinansowanie budynek musi jednak spełniać określone wymogi dotyczące standardu energetycznego, m.in. osiągnąć niski (na poziomie maksymalnie 63 kWh/m2 rocznie) współczynnik EP. Jest to wskaźnik energii pierwotnej budynku, który odzwierciedla ilość energii potrzebnej do ogrzania, chłodzenia czy oświetlenia domu, a także wyprodukowania ciepłej wody użytkowej. Na jego wartość wpływa m.in. rodzaj ogrzewania, zastosowana izolacja czy rodzaj wentylacji (świetnie sprawdza się w tym przypadku rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła).

Jakie dopłaty można uzyskać w programie Czyste Powietrze? Jego uczestnicy mogą liczyć na dotację w wysokości 30% kosztów kwalifikowanych i maksymalnie do 21 000 zł. Kwota dofinansowania do pomp ciepła jest uzależniona od jej rodzaju. Najwyższa – w wysokości 21 000 zł – dotyczy gruntowych pomp ciepła. W przypadku powietrznych jest to wartość do 7 000 zł. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z unijnego Funduszu Modernizacyjnego.

Czyste Powietrze – dofinansowanie do pompy ciepła, kotłów gazowych i pelletowych

Obecnie w Polsce trwa także program Czyste Powietrze, który ma zachęcić posiadaczy starych, nieekologicznych pieców węglowych do wymiany urządzeń na nowsze, bardziej ekologiczne. Także w tym przypadku można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła.

W programie, w zależności od wysokości dochodu w gospodarstwie na jedną osobę, można uzyskać od 30 do aż 90 proc. dofinansowania, przy czym minimalny koszt realizowanego projektu musi wynieść 7 000 zł, a maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego nie powinny przekroczyć 53 000 zł.