Przyjmuję się, że nawadnianie kropelkowe i jest najefektywniejsza pod względem zużycia wody i doskonale się sprawdza w różnego rodzaju uprawach. Tak naprawdę metoda ta chętnie wykorzystywana jest w nowoczesnych sadach, w uprawach pod osłonami, a także cieszy się popularnością w uprawach warzyw polowych. Czy warto zastosować takie nawadnianie w naszym ogrodzie? Co trzeba o nim wiedzieć? Jak zainstalować nawadnianie kropelkowe? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Nawadnianie kropelkowe pełne zalet

Metoda ta cieszy się dużym zainteresowaniem i coraz więcej osób decyduje się na budowę i stworzenie takiej instalacji nawadniającej. To, co wyróżnia ten system nawadniania, to bez wątpienia ogromna ilość oszczędnej wody podczas podlewania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jednorazowo są dozowane relatywnie niewielkie dawki wody. Pozostają one w zasięgu całego systemu korzeniowego, dlatego też nie dochodzi do malowania wody. Woda nie spływa w głąb profilu glebowego, a trafia bezpośrednio do korzeni roślin. Możliwe jest tutaj także podawanie odpowiednich nawozów w roztworze, które tym samym łatwo pobierane są przez rośliny. Wspomnieć również należy o tym, że nawadnianie kropelkowe to ogromna oszczędność czasu oraz energii, dlatego też cieszę się ona tak dużym zainteresowaniem w różnego rodzaju ogrodach czy też w przypadku roślin uprawnych. Ten system nawadniający sprawdzi się nawet w żywo płotach oraz w przypadku rabat czy skalniaków. Jeżeli posiadamy przydomowy ogródek warzywny, również warto rozważyć instalację tego systemu nawadniającego.

Jak stworzyć instalację nawadniania kropelkowego?

Zanim podejmiemy decyzję o tym, by zainstalować nawadnianie kropelkowe w naszym ogrodzie, musi mają zważyć, czy ten system nawadniania sprawdzi się na naszej powierzchni zielonej. W przypadku trawników, powinniśmy raczej wybrać zraszacze. Nawadnianie kropelkowe i linia kroplująca w tym wypadku nie zda egzaminu. Musimy więc określić co będzie podlewane i na jakim areale. Oczywiście przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac montażowych, powinniśmy dokładnie dokonać pomiar działki i zaplanować cały rozkład tego systemu. Istotne jest tutaj również sprawdzenie rzeźby terenu. Znaczenie będą miały również tutaj gatunki roślin, które zamierzamy nawadniać w ten sposób. Nie możemy również zapomnieć o tym, by dokładnie sprawdzić i zbadać wydajność źródła wody, która ma być używana do nawadniania. Dopiero po zaznajomieniu się z tą wiedzą i tymi aspektami, możemy przystąpić do odpowiednich wyliczeń i sprawdzenia parametrów wybranego przez nas systemu nawadniającego. Musimy się tutaj skupić na wyborze samego systemu, i jego mocy oraz co niezwykle istotne myśli długości elementów doprowadzających wodę. Z powodzeniem możemy skorzystać z własnych obliczeń, lub zdecydować się na fachową pomoc w przypadku projektowania systemów nawadniania ogrodów. Jeżeli chodzi o większe inwestycje i zastosowanie tym samym bardziej skomplikowanych systemów i urządzeń, szczególnie tych które mają odpowiadać za pełną automatyzację nawadniania, z pewnością warto skonsultować taki projekt oraz jego montaż z osobami, które profesjonalnie zajmują się tego typu działaniami. Dzięki temu unikniemy ewentualnych błędów, a tym samym kosztów.

Wykonanie nawadniania kropelkowego

Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne wykonanie nawadniania kropelkowego, powinniśmy dokładnie zapoznać się z liniami lub taśmami kroplującymi. Najdroższą wersję będą linie kroplujące, które warto ułożyć na powierzchni gleby lub zakopać je pod powierzchnią. Taka linia pozwoli nam na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wypływającej wody na całej jej długości. Najprostszym sposobem będzie podłączenie linii do klanu z odpowiednią wodą lub zastosowanie prostej pompy ogrodowej. Wszystko jednak zależy od tego, jak duży ogród posiadamy. W przypadku większych powierzchni warto zastanowić się nad bardziej zaawansowanymi systemami nawadniania i tym samym wziąć pod uwagę zakup odpowiednich sterowników oraz czujników. Przydatne będą także specjalne studzienki oraz elektrozawory, które znacznie usprawniają pracę.