Nie ulega wątpliwości, że okna są jednym z najważniejszych elementów wykończeniowych wybieranych podczas budowy lub remontu domu. Z kilku dostępnych na rynku rodzajów stolarki okiennej niesłabnącą popularnością cieszy się ta produkowana z tworzyw sztucznych. Od wielu lat okna PCV są najchętniej wybieranym rodzajem stolarki otworowej wśród polskich inwestorów. Z czego wynika tak duża popularność okien plastikowych? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Wysoka wytrzymałość i atrakcyjna cena

W rankingach popularności okna plastikowe zostawiają daleko w tyle modele z drewna czy aluminium. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Wpływ na to ma długa lista zalet okien z PCV. Przede wszystkim są to produkty atrakcyjne cenowo, co ma niebagatelny wpływ na ich popularność. W porównaniu ze stolarką drewnianą i aluminiową okna plastikowe są zdecydowanie najtańsze. Niska cena nie idzie jednak w parze z niską jakością, ponieważ okna z PCV są przy tym bardzo trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Żywotność dobrych okien plastikowych wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Co ważne, w trakcie użytkowania systemy te nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwujących, a ich czyszczenie ogranicza się do przetarcia profili wilgotną szmatką.

Znakomite właściwości termoizolacyjne i akustyczne

Istotny wpływ na popularność okien plastikowych mają także znakomite właściwości termoizolacyjne. Współczynnik przenikania ciepła (Uw) energooszczędnych okien PCV nie przekracza 1 W/(m²K). Najlepsze okna pasywne osiągają wartość nawet 0,6 W/(m²K), co przekłada się na ograniczenie strat energii i niższe koszty związane z eksploatacją budynku. Początkowa inwestycja w zakup energooszczędnych okien o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych szybko zwróci się w postaci niskich rachunków za energię cieplną.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PCVOkna plastikowe charakteryzują się również dobrymi zdolnościami wygłuszania dźwięków oraz tłumienia uciążliwych hałasów dobiegających z zewnątrz. Dobrym wyborem są w tym przypadku okna dźwiękoszczelne o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Modele te stanowią jeszcze skuteczniejszą barierę przed przepływem fal akustycznych, wibracji i drgań. To doskonała propozycja przede wszystkim dla osób mieszkających w centrach dużych miast lub w pobliżu dróg ekspresowych.

Nowoczesny wygląd, niebanalne wzornictwo

Wykorzystywany do produkcji okien plastikowych polichlorek winylu to łatwy w obróbce materiał o znakomitych właściwościach odpornościowych. Elastyczność, a co za tym idzie, prostota formowania, pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów i wymiarów okien. Dostępne na rynku systemy z tworzyw sztucznych występują zarówno w postaci niewielkich okienek piwnicznych, jak i dużych okien balkonowych i tarasowych. Nowoczesna stylistyka, bogactwo kolorów profili oraz duże możliwości aranżacyjne stolarki plastikowej umożliwiają bezproblemowe dopasowanie okien do wyglądu każdego budynku. To uniwersalny wybór pasujący do wszystkich stylów architektonicznych.