Mianem gruzu określa się potocznie cegły, pustaki i inne elementy betonowe pozostałe po remoncie czy budowie domu. W rzeczywistości jednak pojęcie to ma szersze znaczenie. Sprawdź, czym konkretnie jest czysty gruz i czym różni się od mieszanych odpadów budowlanych.
Czym jest czysty gruz budowlany?
Do czystego gruzu zalicza się posegregowane pozostałości budowlane i poremontowe, ograniczające się do jednego rodzaju umieszczanego w kontenerze. Jego wyróżnikiem jest niska szkodliwość dla środowiska. Do odpadów tego rodzaju należą przede wszystkim: cała ceramika, czyli dachówka ceramiczna, płytki, różnego rodzaju armatura łazienkowa, porcelana, porotherm, gleba i kamienie. Ponadto czystym gruzem jest również beton w każdej postaci, czyli słupy, rozkute fundamenty, elementy zbrojenia betonowego itp. Do gruzu zalicza się także tynk z sufitów i ścian. Gruz w czystej postaci nie zawiera żadnych niebezpiecznych odpadów.
Zaletą czystego gruzu jest możliwość jego późniejszego wykorzystania. Po odpowiednim przygotowaniu wszystkie wymienione elementy można zastosować jako podsypkę pod nawierzchnie z betonu czy posadzki. Czysty gruz zapewnia solidny i trwały fundament dla różnego typu inwestycji. Nawet jeśli nie planujesz aktualnie żadnej inwestycji, stłuczony gruz może Ci się przydać w przyszłości, np. jako tłuczeń pod kostkę i inne zewnętrzne systemy nawierzchniowe. Niektóre firmy skupują nawet tego rodzaju materiał, co daje możliwość pewnego zarobku.
Czym są mieszane odpady budowlane?
Mieszane odpady budowlane to, jak sama nazwa wskazuje, rozmaite odpady i pozostałości materiałów, pochodzące z rozbiórek, budów i remontów. Cechują się mniejszym potencjałem do szybkiego przetworzenia. Recykling tych tworzyw musi odbywać się w wyspecjalizowanych zakładach, które posiadają specjalne linie produkcyjne przeznaczone do tego zadania. Nie ma możliwości ich powtórnego wykorzystania w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku gruzu czystego.
Do mieszanych odpadów budowlanych zalicza się przede wszystkim: styropian, drewno, plastik, metale, elektrośmieci i meble. Ten rodzaj odpadów wymaga zazwyczaj odrębnego kontenera, który umożliwi ich segregowanie już od początku realizacji inwestycji.
Należy pamiętać, że do mieszanych odpadów budowlanych nie można wrzucać odpadów niebezpiecznych i problematycznych, takich jak trawa syntetyczna, szkło tłuczone, eternit (azbest), papa itp.
Wywóz gruzu w kontenerach
Poza samą kwestią podziału gruzu, bardzo istotne jest też jego legalne i bezpieczne wywiezienie. Zgodnie z przepisami prawa, zarówno czystego gruzu, jak i mieszanych odpadów budowlanych nie wolno wrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, a następnie wywozić na standardowe wysypisko. Konieczne jest ich dostarczenie do punktów PSZOK, które znajdują się w każdej gminie. Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, najlepiej zleć wykonanie zadania profesjonalnej firmie oferującej wywóz gruzu w kontenerach, takiej jak https://www.bys.pl/. Wystarczy, że skontaktujesz się z nią telefonicznie lub poprzez formularz na stronie i zlecisz wywiezienie gruzu Cena usługi jest na tyle korzystna, że nie naruszy zbytnio Twojego domowego budżetu.