Chcąc kupić nową firankę do salonu, wstążkę na zajęcia plastyczne dla córki, czy np. blacho dachówkę do nowo budowanego domu, ważna jest ilość kupowanego materiału. Zamawiając więcej produktu, można wynegocjować niższą cenę lub dostać ciekawy, satysfakcjonujący nas rabat. Jednak oprócz ceny i ilości, jaką potrzebujemy nabyć, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakimi jednostkami miary posługują się sprzedawcy.

Ilość podawana w metrach

Większość z nas idąc do sklepu budowlanego, pasmanterii lub po prostu tam, gdzie kupujemy w metrach, zwraca dużą uwagę na cenę za metr. Lubimy porównywać produkty w innych sklepach. Ze względu na jakość, kolor, materiał, z którego rzecz jest wykonana lub wzór. Wszystkie te rzeczy są dla nas ważne. Jednakże to, czy kupimy, w dużej mierze zależy właśnie od ceny. I w tym miejscu pojawiają się problemy, ponieważ nie zawsze wyższa cena oznacza większy koszt. Jak to możliwe? Bardzo często kupujący mylnie odczytują określenia odnoszące się do ilości, używane przez sprzedawców. Jedno określenie jest znane wszystkim. Natomiast drugie — używane jest znacznie rzadziej. Czasem chcąc uwydatnić niską cenę, zdarza się być nieco dezorientujące. Warto pamiętać, że metr kwadratowy i metr bieżący to nie to samo. Dlatego należy dobrze przyjrzeć się cennikom i przedstawionym w nich miarom.

Czym zatem jest metr bieżący?

Metr bieżący to jednostka miary długości. Używana w odniesieniu do przedmiotów wielowymiarowych, gdzie tylko jeden z wymiarów ma szczególne znaczenie. Pozostałe długości są raczej stałe i nie mają większego znaczenia — zazwyczaj jest to długość. Mierzy się go w warunkach rzeczywistych. To oznacza, że w zależności od materiału i sposobu pomiaru. Na przykład mierząc zwisający kabel bądź rozciągnięty na zwijarce. Wówczas miara może być zróżnicowana. Metr bieżący jest określany jako miara pomocnicza. Ma za zadanie zmierzyć ile danego materiału zmieści się na odcinku 1 metra.

Czym różni się bieżący metr od kwadratowego?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Należy mieć na uwadze, że metr bieżący może pomieścić wiele metrów kwadratowych. Nie jest jednostką powierzchni, dlatego taka kalkulacja powinna zostać przeprowadzona uważnie i starannie. W zależności od długości można uzyskać różne pomiary w m². Dla przykładu: 2 m b. wstążki o szerokości 3 cm to 6 cm², natomiast 2 m b. wstążki o szerokości 5 cm to już 10 cm². Różnica widoczna jest „gołym okiem”, a przy większych rzeczach może okazać się niezwykle wielka.

Jak łatwo rozróżnić metr kwadratowy od bieżącego?

Warto zapamiętać, że metr kwadratowy jest po prostu kwadratem o bokach 1m x 1m. Bieżący metr odpowiada jednemu metrowi długości o dowolnej powierzchni. Bez względu na to, jaki i jak szeroki jest to materiał. Jako przykład, ale i ciekawostkę można przybliżyć archiwistykę. Metr bieżący akt to liczba ściśle ułożonych przy sobie akt mieszcząca się na jednym metrze półki. W rzeczywistości nie jest to dokładna jednostka miary. Ponieważ liczba metrów bieżących — przy zachowaniu dotychczasowej liczby jednostek archiwalnych — może zmienić się wskutek oprawy akt (grubość okładki) lub też brakowania wewnątrz jednostek. Zapewne spotkałeś się już z pojęciem bieżącego metra. Podczas aranżacji swojej kuchni i zakupie mebli. Chodzi o metr bieżący mebli kuchennych.

One thought on “Co to jest metr bieżący”

Dodaj komentarz