Cenisz sobie minimalizm? Chcesz udekorować swoje wnętrze zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”? Poznaj styl japandi. Sprawdź, czym się on charakteryzuje oraz w jaki sposób wprowadzić go do przestrzeni domowej.

Japandi – czyli zestawienie Japonii i Skandynawii 

W obecnych czasach coraz więcej osób ceni sobie minimalizm. Nic dziwnego w tym, że do najczęściej wybieranych stylów dekorowania wnętrz należą te, które charakteryzują się harmonią i prostotą. Jednym z takich sposobów urządzania pomieszczeń jest japandi. Stanowi on połączenie skandynawskiej harmonii oraz filozofii japońskiej, stanowiącej zamiłowanie do sztuki przemijania, przestronnych wnętrz oraz zasady, że mniej znaczy więcej. Styl japandi z pewnością przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy chcą posiadać prawdziwą oazę spokoju we własnym domu. Taki sposób urządzenia wnętrz sprawdza się świetnie u osób zapracowanych, marzących o relaksie, odpoczynku i wytchnieniu od absorbujących bodźców zewnętrznych dnia codziennego. 

Czym się wyróżnia styl japandi?

We wnętrzu urządzonym w stylu japandi powinno zachować się jak najwięcej przestronności. Liczy się dostępne miejsce, którego nie należy zapełniać zbędnymi dekoracjami czy przedmiotami użytku codziennego. Te warto raczej schować w minimalistycznych meblach. Ograniczenie do minimum dotyczy tak naprawdę każdego elementu, jaki ma się znaleźć w pomieszczeniu wzorowanym japandi. Wystrój powinien być jak najbardziej ascetyczny, jednak niepozbawiony przytulności. Wszystkie segmenty wyposażenia pomieszczenia dekorowanego w stylu japandi powinny stanowić jedną, spójną całość. Reasumując, do określenia tego sposobu urządzania wnętrz z pewnością przydadzą się słowa takie, jak:

  • harmonia,
  • minimalizm,
  • ład,
  • spokój.

Styl japandi – na jakie kolory postawić?

Chcąc wprowadzić styl japandi do kuchni, salonu, sypialni lub całego mieszkania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fundamenty. Podstawą tego sposobu dekorowania wnętrz są stonowane, nierzucające się w oczy kolory. Najlepiej postawić na trzy barwy z niżej wymienionych:

  • beż,
  • szarość,
  • czerń,
  • złamana biel.

Świetnie sprawdzają się także modne w obecnym sezonie kolory ziemi, które wprowadzają do minimalistycznego wnętrza odrobinę ciepła i przytulności. Urozmaiceniem spokojnych i delikatnych odcieni ścian mogą być naturalne dodatki takie, jak np. ceramika, gliniane wazony, delikatne ususzone gałęzie czy zielone rośliny. Całość świetnie dopełnia surowiec, jakim jest drewno. Może on występować pod postacią drewnianych stolików kawowych bądź innych, minimalistycznych mebli.

Meble, których nie może zabraknąć w stylu japandi

Wybierając meble do wnętrz w stylu japandi należy pamiętać o tym, aby zachować umiar. Najlepiej pozbyć się wyposażenia, które posiada liczne zdobienia i wzory, a na jego miejsce wprowadzić najprostszy design. Należy pamiętać, że wyposażenie w tak minimalistycznym wnętrzu powinno ograniczać się jedynie do najpotrzebniejszych elementów. Jeżeli chce się zachować nutę urozmaicenia, to dobrze jest wybrać wyrafinowane kształty np. owalne lub okrągłe stoły czy kwadratowe szafki z idealnie dopracowanymi detalami. Subtelne, jednak ciekawe modele stolików kawowych można znaleźć u cenionego producenta SinestiOryginalne wzornictwo, a zarazem prostota projektów sprawiają, że meble te idealnie komponują się ze stylem japandi

Gra świateł w stylu japandi – jakie oświetlenie wybrać?

Styl japandi cechuje się zróżnicowanym oświetleniem. Wiadome jest jedno, ma być go sporo! Odpowiednia liczba lamp wprowadza do wnętrza jeszcze więcej przestronności. Dobrze jednak postawić na światło naturalne. Duże okna, zwłaszcza te, z widokiem na naturę, to rozwiązanie wręcz idealne dla japońsko-skandynawskiego stylu. 

Jeśli konieczne jest skorzystanie z lamp, to dobrze jest postawić na proste, jednak nowoczesne formy. Można jednak zdecydować się na pewnego rodzaju urozmaicenie. Świetnie sprawdzają się lampiony z rattanu bądź klosze z papieru wzorowane na azjatyckie lampiony. Aranżację w stylu japandi doskonale dopełniają duże lustra, które doskonale odbijają światło, a zarazem optycznie powiększają całą przestrzeń.