Wyroby wapienno-piaskowe to często stosowana nazwa zamienna na elementy silikatowe. Silikaty można określić mianem materiału uniwersalnego – mogą służyć do wzniesienia wszystkich przegród obiektu, co więcej znajdą zastosowanie w różnych typach budownictwa. Ze względu na ich korzystne właściwości fizyczne chętnie są również wykorzystywane do budowy domów jednorodzinnych. Jakie cechy bloczków i cegieł silikatowych szczególnie doceniają inwestorzy?

Zastosowanie elementów silikatowych oraz ułatwienia wykonawcze

Obecnie rynek materiałów silikatowych jest bardzo bogaty i oferuje szeroką gamę produktów o różnym zastosowaniu. W ofercie H+H znaleźć można bloczki silikatowe o różnych szerokościach (służące do wznoszenia ścian nośnych, zewnętrznych i wewnętrznych, fundamentowych i piwnicznych oraz nienośnych ścian działowych) a także elementy tradycyjne takie jak cegła wapienno-piaskowa – najczęściej wykorzystywana do wykonywania wykończeń np. elementów małej architektury, czy też warstwy osłonowej ściany szczelinowej.

Bloczki silikatowe charakteryzuje idealnie gładka powierzchnia – nie trzeba dodatkowo tynkować ścian, istnieje za to możliwość bezpośredniego przyklejania płytek. Z kolei wysoka dokładność wymiarowa powoduje, że ściany można murować na cienką spoinę. Znaczącym ułatwieniem wykonawczym jest również profilowana powierzchnia czołowa, która pozwala na łączenie bloczków w warstwie muru bez wypełniania spoiny pionowej.

Czy warto stosować bloczki silikatowe oraz cegły wapienno-piaskowe? – Cechy charakterystyczne materiału

Przegrody silikatowe są masywne i trudno wprawić je w drgania, dlatego też znakomicie chronią przed hałasem – dzięki swojej dużej masie charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjności akustyczności. Ściany wymurowane z silikatów stanowią doskonałą barierę przed przedostawaniem się niechcianych dźwięków zarówno z zewnątrz jak i z sąsiednich pomieszczeń. Dlatego zaleca się wykorzystanie elementów wapienno- piaskowych w pracach murarskich prowadzonych wszędzie tam, gdzie domy budowane są w centrum miast czy w pobliżu większych arterii miejskich.

Drugą niemniej istotną cechą charakterystyczną bloczków i cegieł wapienno-piaskowych jest ich wysoka wytrzymałość, która daje możliwość wznoszenia cieńszych ścian nośnych, tym samym pozwalając uzyskać większą powierzchnię pomieszczeń.

Elementy silikatowe stanowią również gwarancję bezpieczeństwa pożarowego są określane jako materiał całkowicie niepalny – najbezpieczniejsza klasa reakcji na ogień A1.

Silikaty a ekologia

Silikaty powstają z surowców naturalnych, takich jak: piasek, wapno oraz woda. Są odporne na korozję biologiczną i chemiczną, nie emitują żadnych potencjalnie szkodliwych czy toksycznych związków chemicznych, i przez cały cykl życia produktu pozostają nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.