W naszym klimacie deszcze pojawiają się często i stosunkowo regularnie. Wiele osób o pragmatycznym podejściu do gospodarowania zasobami dba o to, aby wszystko, co daje nam natura, powinno być spożytkowane. Stąd pomysł, aby stworzyć zbiorniki na deszczówkę. To ekologiczne rozwiązanie zyskuje na popularności wśród coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Warto zatem dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Charakterystyka wody deszczowej

Gromadzenie deszczówki stało się modne. Coraz większe zainteresowanie zbiornikami na wodę deszczową potwierdza m.in. podpoznańska firma Conplast, producent różnego rodzaju pojemników z polietylenu. Główną motywacją do wyboru tego rozwiązania jest perspektywa dużych oszczędności w zakresie opłat za wodę. Tani dostęp do wody jest szczególnie kuszący dla tych osób, które mają sporych rozmiarów ogród i muszą regularnie nawadniać swój przydomowy eden.

Woda deszczowa doskonale nadaje się do tego zadania. Jest nieoceniona podczas okresu susz, kiedy każdy metr sześcienny deszczu jest na wagę złota. Na uwagę zasługuje zwłaszcza fakt, że deszczówka zawiera nieco inny skład od wody udostępnianej z miejskich wodociągów. Nie nadaje się do picia m.in. z uwagi na zawartość metali ciężkich i sadzy, ale swobodnie może służyć nawadnianiu ogrodu.

Co więcej, woda zgromadzona w zbiorniku na deszczówkę ma nieco wyższą temperaturę, dlatego stanowi lepszą alternatywę dla wody z wodociągów. Niektóre rośliny preferują cieplejszą wodę i dzięki niej lepiej się rozwijają. Tak jest np. w przypadku pomidorów, roślin dyniowatych czy papryki. Dodatkowo warto wspomnieć, że deszczówka ma kwaśny odczyn (ok. 6 pH), jest miękka i ma mniej jonów wapnia, przez co wykazuje mniejszą skłonność do tworzenia białego nalotu. Z tego względu może być wykorzystania np. do mycia samochodu.

Konstrukcja zbiorników na wodę deszczową

Gdy już udało się przedstawić główne zalety zbiorników na deszczówkę, pora poznać zasadę ich działania. Jest banalnie prosta, choć całość konstrukcji składa się z kilku elementów. Deszcz spływa po dachu do rynny zbiorczej, a następnie trafia do zbiornika na wodę deszczową. Może być wkopany w ziemię, ale dostępne są też modele wolnostojące.

Trzeba dodać, że nie należy obawiać się gwałtownych opadów, ponieważ nadmiar zgromadzonej w pojemniku wody jest rozsączany za pomocą dołączonego do zestawu drenażu. Instalacja zawiera także hydrofor, który zapewnia stałe ciśnienie wody. W profesjonalnych kompletach znajduje się również układ zaworów przełączających zasilanie z wody deszczowej na tę pochodzącą z wodociągów. To rozwiązanie umożliwia zabezpieczyć się na wypadek niedoborów deszczówki.

Prawidłowo podłączony zbiornik na deszczówkę może dostarczać wodę potrzebną do spłukiwania toalety. Poza tym woda deszczowa znakomicie nadaje się do użycia w pralni. Jak zatem widać, rozwiązania ekologiczne nie są wcale skomplikowane. Wystarczy odrobina dobrej woli oraz początkowy wkład finansowy, a w kolejnych latach można cieszyć się tanim dostępem do zasobów wody, które oferuje nam natura.