Po rozpatrzeniu różnych sposobów na ogrzewanie domu coraz częściej ostateczny wybór pada na folie grzewcze na ścianę. Mimo wzrostu popularności tego rozwiązania, nie wszyscy jeszcze wiedzą, czym wyróżnia się ta ekologiczna technologia. Część klientów wciąż jeszcze ma wątpliwości, czy to skuteczna alternatywa dla klasycznych metod ogrzewania. Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji dotyczących innowacyjnych systemów grzewczych do wykorzystania w domu lub w pomieszczeniach użytkowych.
Podstawowe informacje o foliach grzewczych na ścianę
Spora grupa klientów nie dowierza podczas prezentacji mat grzewczych na ścianę, że tak cienki materiał jest w stanie generować tyle ciepła. Ale to prawda, ponieważ raz jeszcze okazuje się, jak złudne są pozory zewnętrznego wyglądu. Warto wiedzieć, że folia grzewcza na ścianę składa się z aż 11 warstw, choć jej grubość wynosi tylko 0,7 mm. Naprzemiennie nałożone są na siebie powłoki polietylenowych warstw izolacyjnych, powłoki utwardzonej folii, włóknina, element grzewczy oraz przewodnik.
Rdzeń produktu stanowi pasta węglowa, nazywana też pastą karbonową. Maksymalna temperatura, którą jest w stanie wygenerować ten system grzewczy wynosi 35 stopni. To aż nadto, aby w domu poczuć przytulne ciepło. Należy jednak dodać, że podana wartość jest granicą, której przekroczenia pilnuje dołączony do zestawu termostat. To właśnie na nim użytkownik ustawia dogodną temperaturę.
Cała tajemnica folii grzewczych na ścianę tkwi w wykorzystaniu potencjału podczerwonego promieniowania. Pod postacią niewidzialnej fali cieplnej transmituje ciepło do pomieszczeń, zachowując przy tym niski poziom energochłonności. Promieniowanie podczerwone uznaje się zresztą za jedną z najzdrowszych dla organizmu człowieka metod ogrzewania domu. Jest też dobre dla alergików, ponieważ nie ingeruje w ruch powietrza, przez co nie doprowadza do przenoszenia się kurzu, bakterii i pyłków.
Dodatkowe zalety montażu mat grzewczych na ścianę
Jednym z głównych atutów opisywanych systemów grzewczych jest łatwość montażu niemal w dowolnym miejscu. Ponadto zachowują one pełną sprawność przez 30 lat i nie generują dużych kosztów utrzymania. Folie grzewcze na ścianę do montażu pod płytami kartonowo-gipsowymi i cementowo-budowlanymi równie dobrze można umieścić pod panelami podłogowymi lub pod wylewką na płytki ceramiczne w łazience, a także na suficie. Wystarczy stosować się do zaleceń producenta, który dostarcza pakiet informacji o sposobie montażu pod różnym typem materiałów.
Tak postępuje np. firma Dream Heat, która specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnych systemów grzewczych. Konsultanci przedsiębiorstwa oferują pełną pomoc w zakresie wyliczenia ilości folii niezbędnej do ogrzania konkretnego pomieszczania lub całego domu. Najczęściej folie grzewcze na ścianę powinny wypełniać od 50 do 60% zapotrzebowania energetycznego w budynku. Za realizację zlecenia odpowiedzialni są autoryzowani instalatorzy firmy, którzy dysponują doświadczeniem i odpowiednią wiedzą potrzebną do wykonania montażu.