Sypialnia to najbardziej intymne miejsce domu. Nie oznacza to jednak, że aranżację tego pomieszczenia można potraktować po macoszemu. Wprost przeciwnie – warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas urządzania sypialni, by móc cieszyć się komfortowym odpoczynkiem. Centralnym punktem każdej sypialni jest oczywiście łóżko oraz wezgłowie do łóżka. Ten drugi element – poza funkcjonalnością – pełni także funkcje dekoracyjne. Jak dobrać odpowiedni zagłówek? Podpowiadamy w poniższym artykule.
1. Czym jest wezgłowie do łóżka?
2. Jak dobrać zagłówek do łóżka?
3. Jak dopasować wezgłowie do sypialni?
4. Z jakiego materiału wybrać zagłówek?
5. Obicie zagłówka – na co zwrócić uwagę?
Czym jest wezgłowie do łóżka?
Jak sama nazwa wskazuje – jest to element łóżka, znajdujący się za głową użytkownika i będący niejako zwieńczeniem mebla. Pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Wezgłowie może być wykonane z rozmaitych materiałów; drewniane, metalowe, z tworzywa sztucznego, a także tapicerowane. Wezgłowie zabezpiecza ścianę przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Zapewnia także komfort odpoczynku – szczególnie jeśli lubisz spędzać w łóżku dużo czasu, na przykład czytając książki czy oglądając filmy. Dzięki tapicerowanemu wezgłowiu można wówczas wygodnie się oprzeć i cieszyć się upragnionym odpoczynkiem. Jest to także element, który zapewnia bezpieczny sen – doceni to każdy, kto choć raz uderzył głową o ścianę podczas snu. Zagłówki można zamontować oddzielnie, ale na rynku dostępne są również łóżka wraz z zagłówkami. Rozmaite modele zagłówków znajdziesz na https://www.wonder.pl/c/wezglowia.
Jak dobrać zagłówek do łóżka?
Jeżeli posiadasz łóżko bez wezgłowia i dopiero chcesz się zaopatrzyć w ten element wyposażenia, to zwróć uwagę na kilka czynników, które ułatwią ci wybór. Należy wybrać taki zagłówek, aby jego szerokość korespondowała z szerokością ramy łóżka. Zupełnie niedopasowany wymiarami zagłówek będzie wyglądał komicznie i zaburzy harmonię całego pomieszczenia (chyba że po bokach łóżka, a na tle wezgłowia, planujesz ustawić szafki nocne). Przed dokonaniem zakupu zmierz zatem szerokość łóżka, by idealnie dopasować wezgłowie. Producenci z reguły oferują wezgłowia w wariantach, dostosowanych wymiarami do standardowej szerokości łóżek.
Pamiętaj, że jeśli spędzasz w łóżku czas, oddając się lekturze książki lub oglądając filmy, to wybieraj miękkie w dotyku zagłówki, które zapewnią ci komfort. W innym wypadku nie ma to większego znaczenia.
Jak dopasować wezgłowie do sypialni?
Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim koncepcję aranżacji całego wnętrza. Przykładowo: jeżeli twoja sypialnia urządzona jest w sielskim rustykalnym stylu, to możesz pokusić się o drewniany zagłówek, dopełniony poduszkami w kolorze naturalnej bawełny lub haftowanymi we wzór kwiatów lawendy. Jeżeli zaś hołdujesz nowoczesnemu wystrojowi wnętrz, to zdecyduj się na tapicerowany pikowany zagłówek, zdobiony błyszczącymi elementami. Styl romantyczny aż prosi się o biały metalowy zagłówek, który możesz opleść sznurem subtelnych lampek, tworząc tym samym niepowtarzalną atmosferę. Jeżeli chcesz zyskać uniwersalny i ponadczasowy efekt – nieprzypisany do żadnego konkretnego stylu – to możesz się zdecydować na gładki tapicerowany zagłówek lub na jego drewniany odpowiednik. Ciekawym pomysłem są także wezgłowia modułowe, czyli złożone z kilku (zazwyczaj trzech) paneli.
Z jakiego materiału wybrać zagłówek?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy – wszystko zależy od aranżacji pomieszczenia, a także od osobistych preferencji domowników. Wybór jest bowiem bardzo duży. Wezgłowia do łóżek wykonuje się z takich materiałów, jak: tkanina obiciowa, drewno, metal, tworzywo sztuczne, rattan itd. Jeżeli łóżko służy ci tylko do spania i nie lubisz w nim przesiadywać, to spokojnie możesz zdecydować się na wezgłowie, wykonane z twardego materiału (drewno, metal itp.). Jeżeli jednak wieczory spędzasz, oddając się ulubionej lekturze czy oglądając w łóżku film, to koniecznie pomyśl o miękkim tapicerowanym wezgłowiu. To rozwiązanie, które zapewni ci komfort podczas wieczornego odpoczynku, a jednocześnie wsparcie dla kręgosłupa i szyi.
Materiał wezgłowia do łóżek przesądza także o jego charakterze – tapicerowane modele są zwykle eleganckie, drewniane klasyczne, metalowe romantyczne itp. Dopasuj zatem materiał zagłówka do koncepcji aranżacji, tak by osiągnąć pożądany efekt. Wezgłowie ma bowiem także charakter dekoracyjny i jest idealnym dopełnieniem wystroju pomieszczenia. Niekiedy stanowi nawet jego centralny punkt. Może być także tłem dla nocnego oświetlenia – do tego celu idealnie nadaje się metalowy zagłówek; wystarczy opleść go sznurem lampek, a efekt będzie romantyczny i wprowadzi do alkowy niepowtarzalny klimat.
Obicie zagłówka – na co zwrócić uwagę?
Obicie zagłówka to istotny element, ponieważ ma służyć przez lata. Niedopuszczalne jest zatem, by zbyt szybko się zniszczyło lub wypłowiało. Podczas wybierania obicia kieruj się takimi parametrami, jak: test Martindale’a (im wyższy wynik, tym lepsza jakość materiału obiciowego) oraz odporność na wybarwienie pod wpływem promieni UV (w skali 1 do 8, gdzie 8 to najlepszy wynik). Obicie powinno być przyjemne w dotyku i miękkie, co zapewni komfort i wygodę. Może to być na przykład welur.