Wiele osób zajmujących się aranżacją wnętrz uważa, że bez obrazów pomieszczenie nie ma duszy. Odpowiednio dobrane dzieło ścienne jest więc obowiązkowym elementem kompletnej dekoracji pomieszczenia. Nie inaczej jest w przypadku salonu. Jak wybrać idealny obraz do pokoju dziennego? Przydatne wskazówki znajdują się w treści niniejszego poradnika.

Obraz w salonie – podstawowe aspekty

Szukając perfekcyjnego dzieła sztuki na ścianę, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jaka jest wielkość pomieszczenia? Ten fakt determinuje możliwą ilość oraz wielkość obrazów.
  • Jak bardzo puste są ściany w salonie? Na dużej i pustej ścianie dobrze będzie prezentował się jeden obraz lub kilka mniejszych.
  • Jaki jest styl aranżacji wnętrza? Wybierając obraz, należy wziąć pod uwagę ogólną estetykę przestrzeni.

Jaka jest ogólna kolorystyka pomieszczenia? Barwy ścian i mebli mają w tym przypadku również kluczowe znaczenie.

Kilka przydatnych trików

Chcąc odwrócić uwagę od mało istotnych elementów wyposażenia salonu, warto zdecydować się na duży obraz z mocnym akcentem kolorystycznym. W ten sposób to dzieło sztuki np. barwny portret, taki jak np. https://www.gallerystore.pl/portret  będzie przyciągał większą uwagę.

W wąskich pomieszczeniach doskonale prezentuje się kilka wąskich obrazów montowanych tuż obok siebie, najlepiej w jasnych kolorach. Takie położenie gwarantuje optyczne powiększenie pomieszczenia.

Jeśli aranżacja ma być przytulna, warto postawić na wiele małych obrazów w ciekawych ramkach np. złotych, drewnianych czy kolorowych. Umieszczone na jednej ścianie będą przyciągać uwagę i zwiększać wrażenie domowej atmosfery we wnętrzu.

Jaki rozmiar obrazu wybrać?

W klasycznych wnętrzach mieszkalnych warto unikać bardzo dużych obrazów. Często ich obecność sprawia, że we wnętrzu panuje wrażenie przytłoczenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór większego obrazu, ale takiego, który nie jest szerszy od najdłuższego mebla np. kanapy. W ten sposób można łatwo zagospodarować pustą ścianę bez efektu artystycznego ,,przeciążenia”.

Dobrą praktyką jest też zainwestowanie w obrazy konkretnego artysty. Zamawiając kilka portretów u jednego twórcy można liczyć na to, że będą ze sobą spójne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dobrać obrazy od różnych artystów, ale tworzących w konkretnym stylu. W ten sposób również można zachować estetyczną jednorodność.

Idealny obraz do salonu to ten, który wpisuje się w ogólną estetykę i rozmiar danego wnętrza. Chcąc znaleźć najlepsze egzemplarze do konkretnego pomieszczenia, warto odwiedzić sklep internetowy, oferujący szeroki wybór dzieł sztuki.