Współczesne materace piankowe to zupełnie inne konstrukcje niż te dostępne kilkanaście lat temu. Do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne materiały, dzięki czemu zapewniają one wysoki komfort snu. Czy materace piankowe są jednak w stanie „zapamiętywać” kształt ciała? Krótka odpowiedź brzmi: tak, ale nie wszystkie. Dokładną odpowiedź na to pytanie poznasz po przeczytaniu tego artykułu.

Technologia rodem z NASA

Historia pianki zapamiętującej kształt ciała sięga lat 60. ubiegłego wieku. Wówczas NASA prowadziła badania nad wypełnieniem poduszek dla astronautów, które chroniłoby ich przed nadmiernymi przeciążeniami podczas startu. Niestety okazało się, że przez stan nieważkości opracowana przez konstruktorów pianka nie powraca do pierwotnego kształtu. Wynalazek nie trafił jednak do kosza – pianką zapamiętującą kształt zainteresowali się bowiem producenci materaców. Modele z tak zwaną pianką Memory (pol. Pamięć) błyskawicznie podbiły amerykański rynek, a niedługo później zaczęły zdobywać popularność także na innych kontynentach.

Jak działają materace z pianką zapamiętującą kształt ciała?

Aby materac był w stanie zapamiętać kształt ciała, musi być wyposażony w warstwę termoelastycznej pianki. Jej charakterystyczną cechą jest podatność na ciepło wydzielane przez ludzki organizm. W temperaturze pokojowej materac z pianki termoelastycznej pozostaje ciut twardszy. Gdy położy się na nim użytkownik, pianka mięknie jednak w miejscu, w którym styka się z ciałem. Dzięki temu zaczyna delikatnie się zapadać i dopasowywać do krzywizn sylwetki, zapewniając przyjemne uczucie otulenia.

Niedawno na rynku pojawiła się najnowsza generacja pianki Visco, w której zminimalizowano jej główną negatywną cechę, czyli oddawanie temperatury, przez które wrażliwsi użytkownicy odczuwali zwiększone ciepło. Ograniczona została również jej wrażliwość na zmianę temperatury otoczenia, dzięki czemu zimą przy otwartym oknie nie staje się już twarda. Właśnie tę najnowszą odsłonę pianki Visco stosuje w swoich wyrobach producent materaców Rem-Sen. W zależności od modelu warstwa pianki termoelastycznej może mieć różną grubość i zapewniać odmienny poziom komfortu.

Kto powinien zdecydować się na materac z pamięcią kształtu?

Materace z pamięcią kształtu są odpowiednim wyborem dla wszystkich osób, które chcą się dobrze wysypiać. Poleca się je jednak w szczególności osobom cierpiącym na bóle pleców, skoliozę oraz inne wady postawy. Pianka termoelastyczna pozwala na ułożenie się w idealnej pozycji do zaśnięcia, a jednocześnie zapewnia niezbędne podparcie kręgosłupa. Materace z pamięcią kształtu mogą mieć różną twardość oraz wymiary. Dzięki temu każdy może znaleźć model dopasowany do jego potrzeb – niezależnie od preferencji dotyczących twardości powierzchni do spania oraz wymiarów łóżka. Co więcej, pianka Memory jest bardzo wytrzymała na eksploatację, dzięki czemu wykonane z niej materace z powodzeniem służą przez wiele lat.