Podwyżki kosztów ogrzewania dotknęły w tym roku każdego właściciela domu jednorodzinnego – niezależnie od tego, czy korzysta on z węgla, pelletu, drewna, gazu czy prądu. W jaki sposób można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? Istnieje szereg sposobów, aby zredukować rosnące koszty.

Jak zredukować koszty ogrzewania domu jednorodzinnego?

O wydatkach na ogrzewanie domu jednorodzinnego decyduje szereg czynników. Wśród nich znajdują się między innymi konstrukcja budynku, jego kształt, termoizolacja, rodzaj instalacji grzewczej oraz kotła, a tym samym używane źródło ciepła.

Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego można obniżać na wiele sposobów. Część z nich będzie wymagała złożonych i droższych inwestycji, w tym prac remontowych i instalacyjnych, natomiast niektóre nie są drogie we wprowadzeniu i dotyczą codziennych nawyków. Zredukowanie kosztów ogrzewania może zatem wymagać większych wydatków, natomiast warto traktować je jako inwestycja. Nic nie wskazuje na to, że ceny energii będą spadały, dlatego działania poczynione już w tym momencie pozwalają na uzyskanie przyszłościowych oszczędności i ochronę przed narastającymi podwyżkami.

W jaki sposób odpowiednia izolacja budynku może zmniejszyć koszty ogrzewania?

Na koszty ogrzewania bardzo duży wpływ ma izolacja termiczna budynku. Jej celem jest zatrzymanie w budynku ciepła i ograniczenie jego ucieczki na zewnątrz, co obniża koszty ogrzewania.

Na izolację termiczną domu jednorodzinnego składają się głównie:

  • izolacje ścian – najczęściej prowadzone od zewnątrz, rzadziej od środka,
  • izolacje poddasza i dachu,
  • izolacje fundamentów,
  • ciepłe okna i drzwi,
  • izolacja instalacji centralnego ogrzewania.

Na izolację termiczną budynku składa się zatem wiele współpracujących ze sobą elementów i najlepiej, aby została ona wykonana kompleksowo. Wtedy można uzyskać największe oszczędności na energii cieplnej, co przekłada się na niskie rachunki i wysoki komfort domowników podczas korzystania z domu.

Brak izolacji termicznej domu jednorodzinnego będzie oznaczać, że wytworzona w nim energia cieplna będzie szybko zanikała. Ciepło ucieka przez ściany, dach, okna, drzwi i fundamenty, dlatego na ogrzanie domu trzeba przeznaczyć więcej energii, co oznacza wyższe koszty. Brak termoizolacji może też przyczyniać się do nadmiernego zawilgocenia budynku, wysokiego poziomu wilgotności we wnętrzach, rozwoju pleśni i grzybów, niszczenia materiałów wykończeniowych jak tynki, tapety.

Jakie rozwiązania zastosować, by izolacja była najskuteczniejsza?

Aby osiągnąć wysoki poziom termoizolacji budynku i zredukować koszy jego eksploatacji, należy dobrać odpowiednie materiały termoizolacyjne. Ściany budynków najczęściej okłada się za pomocą płyt styropianowych. Występują one w wielu wariantach pod kątem rodzaju oraz grubości, co pozwala na uzyskanie optymalnego stopnia termoizolacji. Rzadziej wykorzystuje się wełnę mineralną.

Duże znaczenie ma również docieplanie poddaszy, ponieważ spora ilość ciepła ucieka przez dach budynku. Do przeprowadzenia prac można wykorzystać wtedy różne materiały, które dobiera się zależnie od typu poddasza. Docieplenie poddaszy może być więc wykonane wieloma technikami. Głównie praktykuje się ocieplanie wełną mineralną, pianką poliuretanową, która wtryskiwana jest w puste przestrzenie, wdmuchiwaną celulozą, natomiast rzadziej styropianem.

Oszczędności niesie również za sobą wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Obecnie w sprzedaży można znaleźć nowoczesne okna i drzwi, które skutecznie izolują przed chłodem, a nawet umożliwiają pasywne dogrzewanie wnętrz. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma też ich montaż, dlatego najlepiej, aby został on wykonany przez fachowców.

Przy wyborze odpowiednich materiałów do termoizolacji należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry techniczne, w tym na współczynnik przenikania ciepła. Im będzie on miał niższą wartość, tym będzie skuteczniej izolował.

Porady dla oszczędnych – jak jeszcze obniżyć koszty ogrzewania?

  • Zmniejsz temperaturę – optymalnie we wnętrzach powinno panować około 20-21 stopni Celsjusza, a w sypialni nawet około 19 stopni Celsjusza.
  • Korzystaj z termostatów, sterowników – dzięki nim można ustalać temperaturę panującą we wnętrzu i sterować urządzeniem grzewczym tak, aby nie była ona niepotrzebnie zbyt wysoka i nie spadła poniżej określonego limitu.
  • Jeżeli chcesz przewietrzyć dom, zakręć wcześniej grzejniki i odkręć je po przewietrzeniu.
  • Wietrz wnętrza krótko, ale intensywnie, najlepiej otwierając okna na oścież na kilka minut.
  • Nie zasłaniaj grzejników przez meble, firany, zasłony, pranie, co powoduje słabszą cyrkulację ogrzanego powietrza we wnętrzu.
  • Za grzejnikami zamontuj folię, która odbija ciepło.
  • Pamiętaj o regularnym odpowietrzaniu grzejników.
  • Uszczelnij okna i drzwi – wymień uszczelki na nowe, ponieważ z czasem tracą one swoje właściwości.