Kostka brukowa to jeden z najpopularniejszych materiałów służących do wykładania powierzchni. Jej zaletą jest odporność na niskie temperatury, duża wytrzymałość mechaniczna i prostota układania. Na tym jednak możliwości kostki się nie kończą. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Kostka a lód, czyli kilka słów o bezpieczeństwie

Inwestorzy często spierają się, czy powierzchnia z kostki brukowej posiada właściwości antypoślizgowe. Otóż zależy to od jej sposobu wykończenia. Standardowa betonowa kostka brukowa, ze względu na porowatą strukturę posiada zadowalające właściwości antypoślizgowe, w przeciwieństwie do kamiennej kostki. Dlatego domowe obejście warto obłożyć zwykłą, nieobrobioną kostką brukową.

Jaką kostkę wybrać do budowy podjazdu?

Wybór kostki brukowej do budowy podjazdu jest naturalną konsekwencją wynikającą z jej właściwości. Należy jednak pamiętać, że kostka brukowa ma ściśle określoną nośność, która wynika z jej grubości. Typowa kostka dla podjazdów, po których będą poruszać się samochody osobowe, powinna mieć grubość minimum 6 cm. Jeśli jednak po kostce będą poruszać się ciągniki, naczepy i pozostały ciężki sprzęt, to minimalną grubością jest tu 8 cm.

Z betonu czy granitu?

Na rynku istnieją dwa rodzaje kostek: betonowe i granitowe. Te pierwsze pomimo niższej ceny zapewniają wystarczającą wytrzymałość, niewiele mniejszą od kostek granitowych. Cechą wyróżniającą kostki z betonu jest możliwość ich pomalowania. Jeśli zatem inwestor chce urozmaicić swój podjazd lub parking, powinien zainwestować w farbę do powierzchni betonowych (kostki brukowej). Granit jest z kolei materiałem przeznaczonym dla osób ceniących sobie różnorodność, gdyż posiada on naturalną, niejednorodną barwę.

Czas eksploatacji kostki brukowej

Przy prawidłowej wykonanej podbudowie, kostka brukowa zapewnia maksymalną żywotność podłoża. Zaleca się podbudowę wykonać na wyrównanym, utwardzonym podłożu. Do wykonania podbudowy najczęściej wykorzystuje się kruszywo naturalne lub łamane. Podbudowa składa się z dwóch warstw technologicznych: podkładu konstrukcyjnego będącego warstwą nośna i mrozoodporną oraz podsypki. Optymalnym okresem do budowy nawierzchni z kostki brukowej jest pora wiosenna i letnia, gdy wilgotność za oknem jest niewielka, a ziemia nie jest zmrożona jesiennymi przymrozkami. Odpowiednio położona kostka może wytrzymać 20 lat, a nawet dłużej, jeśli oddziaływały na nią niewielkie siły (np. ruch pieszy, sporadyczne przejazdy samochodów).

Kolor kostki brukowej

Przypadkowy dobór barw kostki brukowej nigdy nie powinien mieć miejsca. Zamiast tego warto dostosować go otaczającej ją aranżacji. Kolorystyka kostki powinna nawiązywać do elewacji domu, koloru ogrodzenia lub bramy, a także do barwy znajdujących się w sąsiedztwie przedmiotów dekoracyjnych. Dzięki temu kostka stanie się całością dobrze przemyślanej aranżacji obejścia.

Reasumując, mimo upływu lat kostka wciąż jest bardzo lubianym materiałem wykończeniowym. Na chwilę obecną nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić.