Systemowe deskowania słupów są wykorzystywane podczas tworzenia obiektów o różnym zastosowaniu, od budynków mieszkalnych, aż po mosty czy elektrownie. Z roku na rok pojawia się coraz więcej rozwiązań usprawniających cały proces. Jakie mechanizmy wykorzystuje się w systemowych deskowaniach słupów i które z nich są najskuteczniejsze w konkretnych przypadkach?
System bezściągowy
System bezściągowy pozwala na uzyskanie elementu żelbetowego bez widocznych odcisków na powierzchni. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba wyrównywać struktury gotowego szalunku.
– “Nowoczesne rozwiązania znacznie usprawniają pracę z deskowaniami słupów wielokrotnego użytku. Każdy obiekt rządzi się własnymi prawami, dlatego w przypadku tworzenia mostów przydatne okazują się inne technologie niż podczas budowy wieżowców. Nasza firma dysponuje różnymi typami systemowych deskowań słupów, dlatego z łatwością dopasujemy odpowiedni z nich do potrzeb każdego klienta”. – mówi specjalista z firmy Doka.
Łatwa zmiana lokalizacji
W systemowych deskowaniach słupów coraz częściej wykorzystuje się także rozwiązania mające na celu ułatwienie przesuwania konstrukcji. Większość nowoczesnych modeli można z łatwością przemieszczać w całości wraz z zastrzałami i pomostem betoniarskim. Takie deskowanie powinno być przestawiane za pomocą dźwigu lub przetaczane na systemowych kółkach.
Deskowania wielofunkcyjne
Na szczególną uwagę zasługują również deskowania łączące w sobie funkcje pozwalające na stosowanie w połączeniu nie tylko ze słupami, lecz także ścianami. Niektóre modele umożliwiają również wykorzystywanie w przypadku elementów o przekroju kwadratowym lub prostokątnym.
Wpompowywanie mieszanki od dołu
Systemowe deskowania słupów wielkowymiarowe ulegają ciśnieniu hydrostatycznemu, dlatego w ich przypadku konieczne było stworzenie technologii umożliwiającej wpompowywanie mieszanki od dołu. Takie rozwiązanie pozwala na bezproblemowe stosowanie samozagęszczających betonów.
Uniwersalny system
Systemy w nowoczesnych deskowaniach słupów są projektowane w taki sposób, aby mogły być one wykorzystywane wielokrotnie, w przeciwieństwie do ich klasycznych odpowiedników. Do ich produkcji używa się wytrzymałych materiałów stosowanych również w przemyśle lotniczym i zbrojeniowym.