Wiercenie w metalu nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie w przypadku braku odpowiednich wierteł. Moc wiertarki jest oczywiście bardzo istotnym czynnikiem, ale w praktyce wiertło ma dużo większy wpływ na efektywność i prędkość pracy. Kształt, materiał bazowy i rodzaj mocowania to tylko niektóre z parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego rozwiązania. Jakie rodzaje wierteł umożliwiają wiercenie w metalu? Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym materiale.

Wiertła do metalu – Jak dobrać uchwyt?

Uchwyt wiertła musi zostać dobrany w zależności od rodzaju mocowania dostępnego w danym elektronarzędziu (np. wiertarce). Do najbardziej popularnych rodzajów uchwytów zaliczyć można:

-uchwyty szybko-mocujące (umożliwiają korzystanie z tradycyjnych walcowych wierteł)

-uchwyty SDS (szybka i łatwa wymiana oparta na prostym mechanizmie wkładania, obracania i przytrzymania)

-uchwyty SDS-Plus (pasują głównie do udarowych wiertarek do 5kg)

-uchwyty SDS-Max (przeznaczone do ciężkich młotów udarowych do 11kg)

-uchwyty Morse’a (zwane także stożkowymi, umożliwiają wiercenie większych otworów)

Wiertła do metalu – Jak dobrać materiał?

Materiał bazowy, z jakiego zostało wykonane dane wiertło, warunkuje w dużej mierze jego żywotność, wytrzymałość i użyteczność w zakresie wiercenia dziur. W przypadku chęci podziurawienia miękkich metali (np. cynku, aluminium, miedzi) warto zainwestować w wiertła z szybkotnącej stali HSS, ponieważ są one znacznie trwalsze od tych, które wykonane zostały z tradycyjnej stali narzędziowej (NC). Do wiercenia w bardziej wytrzymałych metalach szlachetnych lub stali potrzebne będą wiertła kobaltowe albo tytanowe. Obydwa rodzaje charakteryzują się świetną precyzją, długą żywotnością i dobrą wydajnością. Warto jednak pamiętać, iż wiertła kobaltowe wymagają dodatkowego chłodzenia w trakcie pracy (np. olejem). W internecie łatwo i szybko znaleźć można testy rozwiązań najpopularniejszych producentów na rynku, które ukażą wady i zalety poszczególnych modeli.

Wiertła do metalu – Jak dobrać kształt?

Kształt wiertła to jeden z najistotniejszych czynników, które definiują przeznaczenie i możliwości danego modelu. Wiertła posiadające ostrza z wierzchołkiem, który charakteryzuje się 118-stopniowym kątem nachylenia, wykorzystywane są głównie do wiercenia miękkich stopów stali albo żeliwa. W przypadku modeli przeznaczonych do pracy z twardszymi materiałami można spotkać się też z bardziej nachylonymi wierzchołkami (np. 135 stopni). Profesjonalna hurtownia narzędzi powinna posiadać w swojej ofercie także szeroką gamę następujących kształtów:

-wiertła lufowe (przeznaczone do wiercenia głębokich otworów)

-wiertła piórkowe (służą do obróbki niezbyt głębokich otworów walcowych o małej średnicy)

-wiertła działowe (wykorzystywane do prac precyzyjnych)

-wiertła pełnowęglikowe (cechują się dwiema krawędziami skrawającymi)

-wiertła stożkowe (przeznaczone do centrowania i rozwiercania nieżelaznych metali, blach i tworzyw sztucznych)