Twarde i wytrzymałe bloczki silikatowe powstają w procesie autoklawizacji poprzez połączenie w jedną masę wody, piasku i wapna, a następnie, po jej kilkudniowym wysezonowaniu, uformowanie za pomocą sprężonej pary wodnej. Jest to jeden z najtańszych materiałów na rynku, służących do budowy nie tylko mieszkań i domów jednorodzinnych, ale i budynków wielokondygnacyjnych.
Cechy silikatów
Użyte do produkcji materiały warunkują kilka podstawowych cech, jakie charakteryzują silikaty. Przede wszystkim jest to materiał bardzo twardy, a w dodatku samoutwardzający za sprawą jednego ze składników, czyli wapna. Wchodzi ono w reakcję z dwutlenkiem węgla, zwiększając trwałość bloczka. Wysokie ciśnienie, jakiemu zostaje poddana masa w procesie produkcji, powoduje, że jest to materiał o dużej gęstości. Związane są z tym następnie dwie cechy silikatów – duży ciężar oraz gęstość. Powoduje to, że bloczki mają ogromną wytrzymałość na ściskanie i mogą być stosowane w miejscach szczególnie narażonych na działanie takich sił. Co równie ważne, silikaty odznaczają się bardzo dobrymi parametrami izolacji akustycznej.
Piasek w połączeniu z wodą i wapniem tworzy materiał naturalny, o odczynie zasadowym, co czyni go odpornym na grzyby, pleśń oraz bakterie. W dzisiejszych czasach, kiedy wszelkiego typu alergie dominują w społeczeństwie, taki ekologiczny i blokujący rozwój niepożądanych substancji materiał jest szczególnie pożądany w budownictwie. Oprócz tego silikaty mają jedną z najwyższych klas odporności na ogień A1, co oznacza, że ściana z bloczków silikatowych o grubości 18 cm będzie opierać się stałemu naporowi ognia do 4 godzin.
Bardzo pozytywną cechą, chociaż nie wynikającą ze składu silikatów, a raczej z procesu produkcji, jest ich ogromna stabilność i stałość wymiarowa. Bloczki silikatowe są bardzo dokładnie wykonane i trudno by było znaleźć odchylenie od któregokolwiek wymiaru większe niż 1 mm.
Zastosowanie silikatów w budownictwie
Bloczki silikatowe sprawdzą się doskonale we wznoszeniu wszelkich konstrukcji pionowych. Ze względu na swój ciężar nie są polecane do budowy stropów, które lepiej wykonywać z żelbetonu, jak i nadproży oraz wieńców. Poza tym z bloczków i specjalnych kształtek możliwe jest posadowienie fundamentów, ścian piwnic, ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz działowych. Dla każdej z tych konstrukcji mają zastosowanie inne wymagania istotne przy używaniu silikatów. Fundamenty silikatowe mogą występować jako ściany murowane, z tym że należy tu zadbać o ich dobrą hydroizolację. Lepszym rozwiązaniem wydaje się użycie w tym wypadku bloczków betonowych, ale i silikaty dadzą radę udźwignąć cały dom i przenieść wszystkie jego obciążenia na grunt.
Silikaty bardzo dobrze sprawdzą się we wznoszeniu ścian konstrukcyjnych i działowych oraz zewnętrznych. Zewnętrzne ściany najlepiej wykonywać jako trójwarstwowe, z tego względu, że silikaty, mimo doskonałych właściwości akumulujących ciepło, same mają wysoki współczynnik jego przenikania. Natomiast dobrze wykonana termoizolacja takich ścian zapewni komfortowe użytkowanie domu przez długie lata. Warto też nadmienić, że trwałość ścian silikatowych oblicza się na około 100 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem. Właściwości akustyczne tego materiału pozwalają natomiast na budowanie cieńszych ścian działowych, niż w przypadku stosowania innych materiałów przy zachowaniu bardzo dobrej izolacji. Ma to duże znaczenie w uzyskaniu większej powierzchni użytkowej pomieszczeń.
Silikaty są bardzo chętnie wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym, często w inwestycjach prowadzonych metodą gospodarczą. Mimo zachowania koniecznej ostrożności podczas transportu i zachowaniu dokładności w trakcie murowania silikaty stanowią cały czas znakomitą propozycję materiału przeznaczonego do budowy.
Jednym z bardzo ważnych aspektów stosowania bloczków silikatowych jest niska cena zakupu, która pozwala na zoptymalizowanie kosztów inwestycji przy jednoczesny zachowaniu doskonałych właściwości tego materiału. Zachęcamy do kliknięcia w poniższy link i przekonania się, że silikaty to materiał niemal doskonały, biorąc pod uwagę jego koszt i korzyści, jakie daje inwestorom jest zastosowanie: