Jednoosobowa sofa rozkładana to świetna alternatywa dla jednoosobowego łóżka: idealnie sprawdzi się zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Nie znaczy to jednak, że takie rozwiązanie polecane jest wyłącznie singlom. Wygodna sofa jednoosobowa rozkładana przyda się także parom oraz większym rodzinom. Jakie możliwości daje taki mebel oraz jak wykorzystać go w aranżacji salonu, pokoju gościnnego lub sypialni dziecka?

Jednoosobowa sofa rozkładana: gdy nie potrzebujesz niczego więcej

Szacuje się, że nawet 25% gospodarstw domowych to tak zwane jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli po prostu osoby samotne utrzymujące się samodzielnie. Single stanowią ważną grupę społeczną, jednak nadal większość jednoosobowych mieszkań to kawalerki o małym metrażu. Na takiej powierzchni trudno zmieścić wszystkie potrzebne meble! Jednoosobowa rozkładana sofa to odpowiedź na potrzeby osób, którym wcale nie zależy na dużym łożu małżeńskim. Z powodzeniem może zastąpić tapczan lub wąskie łóżko, a w ciągu dnia pełni także funkcję wygodnej kanapy. W nowoczesne aranżacje doskonale wpisuje się zwłaszcza rozkładana sofa z futonem; to połączenie tradycyjnego japońskiego materaca i nowoczesnej, minimalistycznej kanapy.

Kiedy jednoosobowa rozkładana sofa służy całej rodzinie

Czy sofa rozkładana jednoosobowa ma w ogóle sens w przypadku większej rodziny? Oczywiście – nie jest ona przecież zarezerwowana wyłącznie dla singli. Choć wszyscy członkowie rodziny nie zmieszczą się na niej jednocześnie, jednoosobowa sofa to praktyczne i zarazem stylowe rozwiązanie. Gdzie warto ją ustawić?

Sofa w salonie – sprzymierzeniec spokojnego snu

Rodzice małych dzieci wiedzą doskonale, jak ciężkie potrafią być czasem noce. Ząbkowanie, dolegliwości fizyczne, złe sny czy chociażby skoki rozwojowe mogą powodować nocne wybudzenia lub problemy z zasypianiem. W takich momentach chwytamy się wszelkich sposobów na usypianie! Co jednak, jeśli dziecko popłakuje w łóżeczku ustawionym przy łóżku rodziców, a jedno z nich wstaje za kilka godzin do pracy? Wygodna kanapa w salonie to często jedyny ratunek! Zamiast kupować zapasowe łóżko polowe, lepiej zainwestować w jednoosobową sofę z funkcją spania. Duże zestawy wypoczynkowe to co prawda więcej miejsca po rozłożeniu, jednak nie zawsze zmieszczą się one niewielkim salonie. Stylowa sofa, która w kilka chwil zmieni się w wygodne łóżko to alternatywa dla kanap ze skomplikowanym systemem rozkładania; jest także dużym ułatwieniem dla wszystkich rodzin potrzebujących czasem dodatkowego miejsca do spania.

Niespodziewani goście to już nie problem

Przyjaciel wpadł z niezapowiedzianą wizytą? Znajomi zasiedzieli się nieco i uciekł im ostatni pociąg? A może ktoś z bliskich po prostu pilnie potrzebuje noclegu? Spanie na zwykłej kanapie trudno nazwać komfortowymi warunkami; jednoosobowe sofy rozkładane zostały natomiast zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić wygodę nie tylko podczas siedzenia, ale również przy okazjonalnym nocowaniu na nich. Specjalny system rozkładania umożliwia powiększenie powierzchni do spania i tym samym zapewnienie gościom wygodniejszego noclegu. Taką kanapę można także wstawić do pokoju gościnnego: w razie potrzeby zmienia się w łóżko, a na co dzień jest wygodnym miejscem do czytania, słuchania muzyki czy oglądania filmów. Brak pokoju gościnnego nie oznacza jednak, że nie można przyjmować gości! Czasem kanapa może okazać się o wiele wygodniejsza od łóżka, szczególnie jeśli wybierze się model idealnie podpierający plecy. Takim rozwiązaniem może być sofa z japońskim materacem: doskonale wyważona twardość materaca i specjalny stelaż sprawiają, że po nocy na tej oryginalnej kanapie każdy obudzi się wyspany i w dobrym humorze.

Sofa do pokoju dziecięcego? Zdecydowanie!

Nic nie zastąpi wygodnego łóżka z dobrze dobranym materacem… Czy rzeczywiście? O ile idealnie dopasowany materac na odpowiednim stelażu faktycznie zapewni dziecku prawidłowe podparcie kręgosłupa, to jednak część dziecięcych łóżek jest przeznaczona dla dzieci wyłącznie z nazwy. Sztywny stelaż, cienki materac o wątpliwej jakości wypełnienia… Na takim łóżku niejeden dorosły miałby problem z zaśnięciem! W takiej sytuacji wygodna jednoosobowa sofa rozkładana brzmi jak doskonała alternatywa. Nie może to być jednak pierwsza lepsza kanapa: wielofunkcyjnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego będzie rozkładana sofa z futonem. Ten japoński materac jest nie tylko bardzo wygodny, ale również świetnie podpiera kręgosłup podczas snu. W ciągu dnia wystarczy rozłożyć oparcia – i już łóżko zmienia się w kanapę, dlatego jest to rozwiązanie wręcz idealne do niewielkiego pokoju dziecięcego. Wygodny materac można także umieścić bezpośrednio na podłodze i stworzyć w ten sposób przestrzeń do zabawy. To również rozwiązanie polecane alergikom, ponieważ futony wykonane są z naturalnych, łatwych do utrzymania w czystości materiałów.

Szukasz rozkładanej sofy jednoosobowej? Sprawdź: https://futon.pl/oferta/sofy-rozkladane-z-futonem-do-spania/sofy-rozkladane-jednoosobowe-z-futonem 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz łóżka do niewielkiej kawalerki, czy też szukasz wielofunkcyjnego rozwiązania do salonu lub pokoju gościnnego, jednoosobowa rozkładana sofa może być doskonałym wyborem – wszystko zależy od tego, jaki model wybierzesz.