Bezpieczeństwo w domu to podstawa. Jest natomiast wiele rzeczy, które mogą mu zagrażać. Jednym z takich czynników jest prąd elektryczny, a właściwie ryzyko porażenia nim. Jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych jest montaż tak zwanej różnicówki. Jak działa bezpiecznik różnicowoprądowy?

Odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej jest niezbędne, jeśli zależy nam na utrzymaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Nie od dziś wiadomo przecież, że prąd, mimo że używamy go codziennie, jest też niezwykle niebezpieczny. Wszelkie uszkodzenia pojawiające się w instalacjach domowych mogą skończyć się porażeniem prądem, a nawet jeszcze gorszymi konsekwencjami. Przy bezpośrednim zwarciu może dojść na przykład do zapłonu. I właśnie dlatego stosowanie w domach odpowiednich zabezpieczeń instalacji jest tak ważne. Wyłączniki różnicowoprądowe są jednym z urządzeń, które zapewnią skuteczną ochronę w tym zakresie. 

Jak działają różnicówki? 

Różnicówka to dokładnie mówiąc, wyłącznik różnicoprądowy. Jest to urządzenie, niewielkiego rozmiaru, którego głównym zadaniem jest kontrola napięcia w przewodach, które są do niego podłączone. Sposób ich działania nie jest wcale tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Zabezpieczenia różnicowoprądowe monitorują prąd różnicowy, czyli pracę prądu wpływającego do obwodu i z niego wypływającego. Jeśli jest ona nierówna, różnicówki od razu odcinają zasilanie danego obwodu. Dzięki temu właśnie stanowią skuteczne zabezpieczenie. 

Wyłączniki różnicowoprądowe — zastosowanie 

Różnicówka to urządzenie, które warto zastosować właściwie wszędzie tam, gdzie znajduje się instalacja elektryczna. Dotyczy to zarówno obiektów mieszkalnych, jak i biurowych oraz przemysłowych. Wyłączniki różnicowoprądowe stosuje się w celach ochronnych, dlatego też obecnie ich montaż w domach jest już właściwie obowiązkiem. Ich założenie zaleca się także we wszystkich miejscach, w których panuje zwiększona wilgoć. 

Gdzie kupić wyłącznik różnicowoprądowy? 

Wyłączniki różnicowoprądowe to produktu, które nabyć można jedynie w sklepach branżowych. Stacjonarnie, kupimy je także w niektórych sklepach budowlanych. Jednak wybór wśród asortymentu nie jest w takich miejscach zbyt duży. Zdecydowanie więcej możliwości zapewniają sklepy internetowe. Obecnie działa ich coraz więcej. Ich największym atutem jest świetne wyposażenie oraz różnorodność produktów. Znajdziemy tam zarówno wyłączniki typu AC, jak i A oraz B. Jeśli potrzebna nam różnicówka jednofazowa, także możemy liczyć na jej obecność w asortymencie.