Jak wykonać wykopy i prace ziemne na budowie? To dylemat każdego, kto decyduje się na budowę domu, budynku gospodarczego, czy na inne inwestycje budowlane. Twój również? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, gdyż może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji.

Po co wykonuje się wykopy na budowie?

Zanim przejdziemy do określenia, jak wykonać wykopy, czy prace ziemne na budowie, warto ustalić, po co właściwie podejmuje się takie kroki. W jakim celu prowadzone są wspomniane roboty? Tak naprawdę wykopy to jedno z kluczowych zadań na placu budowy, ponieważ bez nich nie da się rozpocząć żadnych prac.

Wykopy prowadzone są zwykle po to, aby wykonać podziemne części różnego typu budynków, jak również po to, aby postawić fundamenty. Zdarzają się również przypadki, gdzie wykopy wykonuje się przy okazji budowy różnego typu systemów, dróg, czy instalacji.

Jak możemy wykonać potrzebne wykopy i prace ziemne na budowie?

Tak naprawdę istnieje wiele różnych sposobów na to, aby wykonać dół na budowie. Najprostszym sposobem będą wykopy ręczne. Do ich wykonania potrzeba jednak kilku osób, jak również dobrych łopat, czy dużego nakładu energii, ponieważ mogą one pochłonąć całkiem sporo czasu, szczególnie gdy mamy do czynienia z bardziej wymagającym terenem.

Jeśli do tego dojdą prace ziemne, to możemy być pewni, że mogą potrwać nawet kilka dni. Wykopy ręczne są jednoznaczne z opóźnieniem kolejnych etapów na placu budowy, więc są bardzo rzadko wykorzystywane, zwłaszcza że istnieją inne, lepsze sposoby na wykonanie dół, czy prowadzenie prac ziemnych na budowie.

O jakich sposobach mowa? Oczywiście o wykorzystaniu specjalistycznych sprzętów, które służą do robienia wykopów. Całe szczęście daleko ich nie będziemy musieli szukać, ponieważ przy dołach świetnie sprawdzają się koparki. Do wyboru mamy wiele różnego typu maszyn – od koparki przedsiębiernej, po koparkę podsiębierną, koparkę zbierakową, koparkę chwytakową, czy koparko-ładowarkę.

Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się jednakowe, to powinniśmy wiedzieć, że każdy rodzaj koparki sprawdza się w zupełnie innych zadaniach, więc w zależności od wykopu, jak również od prowadzonych prac ziemnych na budowie, należy wybrać jej rodzaj. Przykładowo do wykonania prac na górnej krawędzi wykopu należy sięgnąć po koparkę podsiębierne, a do wykonywani wykopów o dużych objętościach i pracy na samym dnie wykopu warto wykorzystać koparkę przedsiębierną.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Budmar – prace ziemne Rzeszów.