Ścieki domowe, czyli brudna woda z toalety, zlewu czy pralki, wymagają zastosowania efektywnego systemu umożliwiającego sprawny przesył nieczystości do oczyszczalni. Jeśli ukształtowanie danego terenu nie pozwala na zastosowanie tradycyjnej kanalizacji grawitacyjnej, wykorzystuje się przepompownię wymuszającą ruch ścieków. Jakie dokładnie pompy wykorzystuje się w domowych pompowniach ścieków?
Domowa pompownia ścieków. Wybór pompy
Aby kanalizacja ciśnieniowa zapewniała wydajny przesył ścieków domowych do oczyszczalni, konieczne jest zastosowanie nie tylko odpowiedniej wielkości zbiornika i sprawnego systemu hydrauliki oraz sterowania, ale przede wszystkim odpowiednio wydajnej i mocnej pompy. W przypadku gospodarstw domowych najczęściej wykorzystuje się instalacje jednopompowe, ewentualnie składające się z dwóch pomp w przypadku domów wielorodzinnych. Jeśli chodzi o wybór samej pompy, to pod uwagę bierze się tu czynniki, takie jak ilość i specyfika ścieków. Dobra pompa powinna posiadać komorę o odpowiedniej pojemności, a także charakteryzować się określonymi parametrami technicznymi (w tym prędkością przepływu i wysokością podnoszenia) oraz specjalną konstrukcją. Jeśli chodzi o ścieki surowe, z jakimi mamy do czynienia w przypadku pompowni domowych, to znakomicie sprawdzają się tu pompy wyposażone w rozdrabniacz, który rozbija większe nieczystości, a dodatkowo także miesza i napowietrza ciecz, zapobiegając tym samym sedymentacji osadów prowadzącej do ich zagniwania.
Pompy dla domowych przepompowni
Podstawowy podział pomp obejmuje urządzenia wirowe o znacznej wydajności oraz pompy wyporowe. Przykładowo w ofercie firmy Inwap specjalizującej się w produkcji i projektowaniu pompowni ścieków znajdziemy pompy wirowo-wyporowe oraz wirowo-odrzutowe. Do zastosowań domowych doskonale nadaje się pompa z serii Orka tej marki, która charakteryzuje się energooszczędnością i wydajnością na wysokim poziomie, a do tego wyposażona jest w solidną obudowę, mocne uszczelnienie i wspomniany w poprzednim akapicie rozdrabniacz usprawniający przepływ cieczy. Do tego dochodzi niewielka masa urządzenia i możliwość dłuższej, bezawaryjnej pracy w warunkach wynurzenia. Moc silnika o wartości 1,5 kW i wytwarzane ciśnienie użytkowe rzędu 0,6 MPa to parametry, które umożliwiają sprawne odprowadzanie ścieków z posesji przy utrzymaniu stosunkowo niskiego poboru energii, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji przepompowni. Jak się zatem okazuje, pompy wirowe do ścieków, np. typu Orka, to znakomita alternatywa dla pomp wirowo-odrzutowych i wydajne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie do domowych przepompowni ścieków.