Znaczna część maszyn i urządzeń zasilana za pomocą silników elektrycznych, spalinowych czy hydraulicznych musi zostać wyposażona w przekładnie. Ich obecność związana jest z lokalizacją napędu, który ze względu na chęć zapewnienia optymalnego rozkładu masy, a także zmniejszenia poziomu hałasu i wibracji znajduje się w pewnym oddaleniu od elementów, które mają za sprawą silnika zostać wprawiane w ruch. Jednym z najczęściej stosownych rozwiązań wykorzystywanych w tym celu są przekładnie ślimakowe, które pełnią ważną funkcje w układach napędowych maszyn roboczych. Czym jest przekładnia ślimakowa? Gdzie możemy zdecydować się na zastosowanie przekładni ślimakowej? Podpowiadamy!
Czym jest przekładnia ślimakowa?’
Przekładnia ślimakowa to rodzaj przekładni mechanicznej, która składa się dwóch współpracujących ze sobą elementów o zróżnicowanej konstrukcji — ślimaka przyjmującego postać gwintowanego wirnika śrubowego oraz ślimacznicy, czyli koła zębatego z zębami śrubowymi. Poszczególne elementy przekładni ślimakowych współpracują ze sobą w dwóch prostopadłych osiach umieszczonych po przeciwnych stronach, co pozwala na przenoszenie wielkości mechanicznych dzięki tarciu występującym w miejscu ich styku.
Charakterystyczną cechą przekładni ślimakowych jest ich samohamowność. Oznacza ona, że przekładnie tego typu można napędzić tylko poprzez nadanie ruchu obrotowego ślimakowi i nie ma konieczności stosowania w nich dodatkowego hamulca. Jest to przydatna właściwość, która sprawia, że przekładnie ślimakowe są często wybierane jako element składowy zarówno prostych, jak i bardziej złożonych systemów napędowych.
Zastosowanie przekładni ślimakowych – gdzie są wykorzystywane?
Prosta konstrukcja i uniwersalny charakter przekładni ślimakowych sprawia, że stanowią one jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych typów przekładni mechanicznych. Wykorzystywane są one do przenoszenia mocy z wału czynnego na wał bierny, a także w celu zyskania większego momentu obrotowego na wale czynnym. Przekładnie ślimakowe można, więc spotkać w urządzeniach podziałowych, napędach stołów frezarek obwiedniowych oraz urządzeniach przeznaczonych do ręcznego obrotu lub kierowania. Przekładnie ślimakowe stanowią także kluczowy element funkcjonowania urządzeń, jakimi są motoreduktory ślimakowe stosowane na szeroką skalę w szeregu zastosowań przemysłowych.
Motoreduktory ślimakowe – dlaczego warto je stosować?
Motoreduktor ślimakowy to urządzanie składające się z przekładni ślimakowej i silnika elektrycznego, które stanowi jeden z najczęściej stosowanych rodzajów napędów przemysłowych. Jego konstrukcja pozwala na uzyskanie wysokich momentów obrotowych przy jednoczesnym ograniczeniu liczby elementów składających się na układ napędowy, a co za tym idzie – masy całego zespołu. Sprawia to, że zdecydowanie się motoreduktor ślimakowy przekłada się na możliwość zminimalizowania strat energii i liczby występujących awarii, a także pozwala na zapewnienie cichszej pracy układu w warunkach przemysłowych.