Pokój dla chłopca to strefa zabawy, eksperymentów i odpoczynku. Od rodzica zależy, jak bardzo będzie funkcjonalny i przytulnie urządzony. Na co zwrócić szczególną uwagę przy aranżacji pokoju chłopca?

Pokój świeżo upieczonego ucznia

Szybko przychodzi moment, w którym pokój małego przedszkolaka trzeba zamienić w praktyczną przestrzeń dla początkującego ucznia. Najważniejsze, by wydzielić w niej 3 części – strefę do spania, do nauki oraz do zabawy. Żeby urządzić pokój chłopca w tym stylu, wcale nie potrzeba dużego metrażu. Strefa nauki, którą młody człowiek dopiero rozpoczyna, powinna znajdować się przy oknie, by zapewnić dużo naturalnego światła. Biurko powinno być ustawione bokiem lub przodem do okna, by promienie słoneczne padały na zeszyty i podręczniki.

W pokoju chłopca nie może zabraknąć wygodnej strefy do wypoczynku. Dla dziecka w wieku 7 lat minimalna szerokość łóżka to 90 cm, zaś najbardziej komfortowa wynosi 120 cm. Najlepiej sprawdzi się klasyczne łóżko typu junior, o długości 200 cm. Najbardziej praktyczne są łóżka z wysuwanymi szufladami, czyli dodatkowym miejscem do przechowywania pościeli czy zabawek. Nawet w przypadku jedynaka, można spełnić marzenie o posiadaniu łóżka piętrowego. Odzyskana przestrzeń na dole może posłużyć jako strefa do nauki lub zabawy.

Pokój dziecięcy nie obejdzie się bez strefy zabawy, która powinna zawierać przede wszystkim wygodne meble do przechowywania zabawek i skarbów chłopca. Żeby utrzymać porządek, potrzebna jest w tym miszmaszu duża ilość schowków, pudełek i szafek. Dzięki temu w pokoju dziecięcym nie brakuje miejsca na rozpoczęcie ciekawej zabawy i rozwój coraz to nowych pasji.

Aranżacja pokoju dla chłopca – niezbędne dodatki

Pokój dziecka musi być w pełni funkcjonalny, dlatego oprócz podstawowego wystroju należy zadbać m.in. o odpowiednie oświetlenie. W pokoju dziecka powinno się znajdować co najmniej kilka punktów świetlnych. Najbardziej istotne i najmocniejsze musi być oczywiście oświetlenie sufitowe, nie mniej ważne są jednak lampki biurowe do nauki oraz lampki nocne. W pokoju dla chłopca nie może zabraknąć nocnych lampek bocznych, które dają lekko przytłumione światło. Mogą one przedstawiać ulubione postaci z bajek czy zwierzęta, podczas gdy lampa sufitowa i lampka na biurku powinny nawiązywać stylem do kolorystyki pokoju.

Miękki dywan pozwoli Ci urządzić pokój dla chłopca uwielbiającego zabawę na podłodze. To przytulny dodatek, który stwarza atmosferę ciepła nawet w najmniejszym pokoju dziecięcym. Świetnym pomysłem są także coraz bardziej popularne, duże grafiki na ścianę. Nie tylko ożywiają pokój chłopca, ale mogą nieść ze sobą walory edukacyjne, jak np. mapa świata czy układu planetarnego. Grafiki świetnie pobudzą wyobraźnię dziecka, pozwalając mu na swobodne podróże w domowym zaciszu.

Pokój ucznia – dobierzcie wspólnie barwy

Pokój 7-latka to jego królestwo, nie powinno więc nikogo dziwić, że każdy chłopiec chce mieć coś do powiedzenia w kwestii wystroju swojej przestrzeni. Zwróć uwagę na jego potrzeby, w końcu to on ma czuć się w swoim pokoju komfortowo. Razem możecie wybrać kolor ścian i ustawienie mebli. Pamiętaj, by postawić raczej na pastelowe barwy, które nie będą rozpraszać chłopca w trakcie odrabiania lekcji i relaksu. Mocniejsze kolory mogą pojawić się przy oknie, czy jako pojedyncze pasy, oddzielające poszczególne strefy pokoju od siebie. Unikaj intensywnych barw na całych ścianach, a jeśli to akurat ulubiony kolor dziecka, może pojawić się w dodatkach, takich jak poduszki czy dywan. Pokój dla chłopca będzie się przecież wraz z nim zmieniał i rozwijał.