W instalacji sprężonego powietrza w obrębie przedsiębiorstwa centralne miejsce zawsze zajmuje kompresor, urządzenie, które zmniejsza objętość gazu, a tym samym zwiększa jego ciśnienie. Na rynku wśród najbardziej wymagających przedsiębiorców szczególnie dużą popularnością cieszą się sprężarki śrubowe BOGE od Pneumatik. Są wysoce wydajne, efektywne, bezawaryjne i dostępne w wielu wariantach. Czy mają wady? Sprawdźmy!
Sprężarki śrubowe BOGE – zasada działania
Warto, jeszcze przed dokładną analizą wszystkich zalet i zastosowań tych urządzeń, poznać ich budowę oraz zasadę działania. Kompresory śrubowe marki BOGE składają się z monolitycznej obudowy oraz zespołu śrub, pracujących równolegle do siebie. To właśnie one odpowiadają za zwiększenie ciśnienia gazu. Proces przebiega dość prosto. Powietrze wtłaczane przez otwory ssawne przetłaczane jest przez sukcesywnie zmniejszające się przestrzenie pomiędzy dwiema śrubami, aż w końcu w stanie sprężonym dociera do otworów tłocznych. W rezultacie powietrzem można zasilić wszystkiego rodzaju odbiorniki, w tym pojedyncze urządzenia, jak i całe linie produkcyjne czy narzędzia niezbędne w montażowni bądź w lakierni.
Szczególnie istotna jest oczywiście przestrzeń pomiędzy śrubami, która powinna sukcesywnie zmniejszać się wraz z każdym centymetrem pokonanym przez powietrze w danym urządzeniu. Liczy się zatem, jak nic innego, jakość wykonania, a właściwie precyzja odlewu śrub, które powinny pracować z zachowaniem odstępów rzędu dziesiętnych części milimetra. Sprężarki śrubowe BOGE z tego względu uchodzą za zawsze dobry, adekwatny do ceny wybór.
Konstrukcja urządzenia składa się:
- bloku współpracujących ze sobą śrub,
- silnika elektrycznego,
- zaworu ssącego,
- filtrów: powietrza i separatora,
- zbiornika separatora,
- przekładni,
- wymiennika ciepła,
- wentylatora.
Jakie zalety mają sprężarki śrubowe?
Każda sprężarka śrubowa, niezależnie od konkretnego wariantu, ma kilka cech wspólnych, które sprawiają, że są bardzo popularne wśród przedsiębiorców.
- Ogromną zaletą jest między innymi możliwość pracy w trybie 100%, co oznacza, że urządzenie może pracować nieprzerwanie przez cały czas eksploatacji. Nie potrzebuje czasu na schłodzenie oraz odzyskanie sprawności, jak np. sprężarki tłokowe, które mogą pracować np. w trybie 50%.
- Kolejną zaletą jest liniowe generowanie sprężu. To oznacza, że urządzenie generuje powietrze pod stałym ciśnieniem, co w porównaniu do skokowej pracy urządzeń tłokowych jest ogromną zaletą. Szczególnie w przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma w instalacji miejsca na zbiorniki ciśnieniowe, które służą do gromadzenia nadmiaru sprężu do dalszego wykorzystania.
- Warto podkreślić również bardzo wysoką wydajność. Sprężarka śrubowa ze względu na swoją budowę i niewielką liczbę elementów mogących ulec awarii cieszy się wysoką sprawnością i niewielką usterkowością. W rezultacie to właśnie po nie sięgają przedsiębiorcy, dla których liczy się stała i niezakłócona dostawa sprężu do odbiorników lub skomplikowanej instalacji przez cały okres eksploatacji.
- Nie bez znaczenia jest także duże zaawansowanie techniczne. Sprężarka śrubowa to urządzenie, które dzięki przemyślanej budowie, samodzielnie odzyskuje olej znajdujący się w sprężu (w modelach olejowych), mogą mieć także funkcję odzysku ciepła oraz wiele innych funkcjonalności, zwiększających ich efektywność pracy w danym przedsiębiorstwie.
Gdzie znajdzie zastosowanie sprężarka śrubowa?
Sprężarki śrubowe BOGE to urządzenia spotykane w przemyśle bardzo często, a ich popularność nie jest wynikiem przypadku. To przede wszystkim zasługa nieskomplikowanej budowy, obejmującej tak naprawdę tylko kilka ściśle współpracujących ze sobą komponentów. W rezultacie urządzenia są łatwe w serwisowaniu, lecz także bardzo uniwersalne, sprawdzą się bowiem w:
- zakładach przetwórstwa,
- fabrykach,
- przemyśle spożywczym, farmaceutycznym,
- produkcji elementów elektronicznych,
- warsztatach samochodowych,
- montażowniach,
- i w zasadzie wszędzie tam, gdzie do pracy wykorzystuje się urządzenia pneumatyczne.
Sprężarki śrubowe BOGE – olejowe, bezolejowe, ze zmienną wydajnością
Oczywiście sprężarki śrubowe BOGE znacznie różnią się pomiędzy sobą sposobem ich pracy oraz wydajnością, lecz także konstrukcją. To właśnie ona ma podstawowy wpływ na zastosowanie konkretnego modelu w wybranej gałęzi przemysłu.
- Olejowa sprężarka śrubowa BOGE – urządzenie to podczas pracy wtryskuje olej bezpośrednio do komory sprężania, zapewniając jej uszczelnienie oraz schłodzenie najważniejszych podzespołów trących o siebie w trakcie sprężania. Olej przed opuszczeniem urządzenia jest odzyskiwany, schładzany i ponownie kierowany do komory sprężania, dzięki czemu jego sukcesywne utraty są marginalne.
- Bezolejowe sprężarki śrubowe BOGE – to urządzenia, które do pracy nie potrzebują oleju, gdyż ich konstrukcja została opracowana w taki sposób, aby pomiędzy śrubami był zachowany optymalny odstęp. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu elementów sprężynujących. Te urządzenia sprawdzą się znakomicie wszędzie tam, gdzie szczególnie mocno liczy się jakość powietrza, np. w ramach produkcji żywności czy w farmaceutyce, gdzie nawet marginalne ilości drobinek oleju są zupełnie niedopuszczalne.
- Sprężarki śrubowe ze zmiennym przepływem – urządzenia te samodzielnie zmieniają prędkość obrotową silnika, poprzez ciągłą analizę ciśnienia na wylocie. W rezultacie urządzenie może zmniejszać swoją moc w trakcie niskiego zapotrzebowania na spręż i zwiększać, gdy rośnie.
Dobra sprężarka śrubowa, czyli jaka?
Sprężarka śrubowa to urządzenie, od którego zależy przede wszystkim wydajność całego zakładu pracy, dlatego tak ważne jest, aby miała odpowiednio wysoką jakość. W sklepie Pneumatik oferowane są sprężarki marki BOGE, które charakteryzują się ponadprzeciętną jakością wykonania, doskonałymi parametrami technicznymi oraz korzystną ceną, szczególnie biorąc pod uwagę klasę zastosowanych materiałów. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z wyborem optymalnego sprzętu, skontaktuj się z przedstawicielami sklepu, którzy z całą pewnością chętnie odpowiedzą nawet na najtrudniejsze, wymagające pytania natury technicznej.
Partnerem artykułu jest pneumatik.pl