Rolnictwo pochłania niemałe ilości energii elektrycznej. Gospodarstwa rolne posiadają szerokie możliwości, jeśli chodzi o znalezienie miejsca na instalację fotowoltaiczną. Dysponują dachami na budynkach gospodarczych o dużej powierzchni oraz nieużytkami rolnymi, które mogą posłużyć jako miejsce instalacji elektrowni naziemnej.

Czy fotowoltaika dla rolników się opłaca?

Fotowoltaika dla rolnictwa ma wiele zalet. Umożliwia rolnikom zaoszczędzenie na kosztach energii elektrycznej, dzięki zasobom naturalnym, którymi dysponują na co dzień. Opłacalność fotowoltaiki dla rolnictwa potwierdzają konkretne argumenty:

  • niskie koszty poniesione na inwestycję w fotowoltaikę w przeliczeniu na jednostkę mocy,
  • możliwość odliczenia podatku VAT,
  • możliwość odliczenia 25% podatku gruntowego,
  • zwrot inwestycji po okołu 5-6 latach.

Fotowoltaika – korzyści dla rolnictwa

W obecnych czasach, w dobie rosnących cen energii, instalacja fotowoltaiczna wydaje się być jedynym słusznym i opłacalnym rozwiązaniem. Po pierwsze pozwala rolnikowi uniezależnić się od coraz wyższych rachunków za prąd. Ponadto generuje oszczędności, ponieważ wytwarzana samodzielnie energia elektryczna pozwala w znacznym stopniu obniżyć wydatki na rachunki za energię. Ta obniżka jest mocno odczuwalna przede wszystkim w skali roku. Oprócz oszczędności, gospodarstwa rolne dzięki instalacji fotowoltaicznej mają możliwość generowania zysków. Nadwyżki wyprodukowanej energii mogą zostać odsprzedane do sieci energetycznej, która ma obowiązek odkupić od rolnika każdą niewykorzystaną jednostkę energii. Rolnik, będący prosumentem, może w ciągu roku odebrać 80% oddanych nadwyżek. Dodatkową korzyścią jest to, że elektrownia solarna nie wymaga obsługi, a zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na inne obowiązki w gospodarstwie rolnym. Najważniejszą zaletą jest fakt, że komponenty instalacji fotowoltaicznej mają długoletnią gwarancję i są w zasadzie bezawaryjne.

Dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników

Inwestycja w fotowoltaikę wymaga sporych nakładów finansowych, ale podobnie jak firmy i odbiorcy indywidualni, rolnicy mogą starać się o dotacje. Źródła dofinansowania dla rolników są następujące:

  • Program Czyste Powietrze w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • regionalne programy samorządowe,
  • Wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich,
  • nisko oprocentowane kredyty, udzielane przez Bank Ochrony Środowiska,
  • leasing dla rolników.

Fotowoltaika dla rolników – skorzystaj z oferty Eco Energy

Eco Energy oferuje montaż fotowoltaiki dla rolników, ale także pomoc w uzyskaniu dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. Sprawdź: https://www.ecoenergyrzeszow.pl/fotowoltaika-dla-rolnika/. Dopasowujemy moc oraz wielkość instalacji do indywidualnych potrzeb gospodarstwa rolnego. Świadczymy kompleksowe usługi, obejmujące projekt instalacji, montaż, przyłączenie do sieci oraz przygotowanie dokumentacji. Decydując się na naszą ofertę, wybierasz pracę z profesjonalistami. Korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych produktów. Przedstawimy najlepsze rozwiązanie właśnie dla Ciebie.