W kwestii materiałów na posadzkę mamy naprawdę szeroki wybór: drewno, panele winylowe, płytki ceramiczne, żywica, wykładzina dywanowa – a to tylko kilka z wielu propozycji. Co jednak w przypadku, kiedy dwa pomieszczenia są ze sobą bezpośrednio połączone i w każdym z nich zdecydowaliśmy się na montaż innej podłogi? Jak zredukować ewentualną różnicę wysokości i zapewnić bardziej płynne przejście? Odpowiedzią na to pytanie są listwy wykończeniowe.

W jaki sposób zamaskować przejście między posadzkami?

Urządzanie własnego domu lub mieszkania to zwykle nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli mamy wpływ na wygląd pomieszczeń już na etapie projektowania i wykańczania. Nie da się ukryć, że w nowoczesnych budynkach możemy spotkać coraz więcej otwartej przestrzeni. O ile sypialnie zazwyczaj nadal pozostają osobnymi, zamykanymi pokojami, o tyle nierzadko spotykamy się z kuchnią i jadalnią otwartymi na salon. W ten sposób nie tylko maksymalnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń, ale także sprawiamy, że dom jest bardziej funkcjonalny i daje lepsze możliwości aranżacyjne.

Tradycyjnym wyborem na posadzkę w kuchni są płytki ceramiczne. Nic w tym dziwnego – odznaczają się niezwykłą trwałością, a do tego znakomicie się prezentują. Możemy znaleźć dowolny wzór i kolor, tak by jak najlepiej dopasować podłogę do pozostałych elementów. Na dodatek płytki to znakomite rozwiązanie w miejscach o podwyższonej wilgotności, właśnie takich jak kuchnia.

Co jednak, kiedy kuchnia przechodzi bezpośrednio w salon, gdzie na podłodze zagościły tradycyjne panele? W miejscu łączenia tych dwóch materiałów może powstać niebezpieczny uskok, który stanowi zagrożenie dla wszystkich mieszkańców. Ponadto w takich miejscach może gromadzić się kurz i inne zabrudzenia, których trudno się później pozbyć. Nie da się też ukryć, że bardzo ostre przejście między dwiema posadzkami nie prezentuje się zbyt estetycznie. Dlatego warto w takich miejscach zastosować listwy łączące panele z płytkami.

Listwy łączące – jak wybrać najlepsze?

Listwa wykończeniowa to znakomite rozwiązanie, kiedy cenimy sobie w domu otwartą przestrzeń typu open space, a jednocześnie nie zamierzamy rezygnować z różnych wariantów aranżacyjnych. Zdecydowanie bardziej praktyczne w kuchni będą właśnie kafelki, z kolei posadzka w salonie może być pokryta wykładziną dywanową lub drewnem. Powstaje jednak wówczas wyraźna zmiana poziomu, na dodatek granica bardzo mocno rzuca się w oczy. Poprawnie zamontowana listwa łącząca w tym miejscu doskonale ukryje ten mankament i jednocześnie wyrówna wysokość podłóg, co znacząco podniesie estetykę wnętrza.

Oczywiście również w kwestii doboru listwy powinniśmy się kierować jak najwyższą jakością. Dlatego modele plastikowe należy odstawić na bok – choć ich cena jest kusząca, podobnie jak nieskończenie wiele propozycji kolorystycznych, to jednak plastik szybko pęka oraz ulega zarysowaniom. Zdecydowanie lepiej przyjrzeć się chociażby ofercie na https://listwy.online/listwy-wykonczeniowe-do-paneli/ gdzie znajdziemy profile łączące wykonane ze stali nierdzewnej oraz aluminium. Metalowe dodatki w pomieszczeniach wprowadzą znamiona nowoczesności, a na dodatek świetnie zniwelują uskok między posadzkami i przedłużą ich trwałość.