Wykańczając czy remontując swój dom czy mieszkanie, stajemy przed dylematem wyboru podłogi i tego czym ma być ona pokryta. Mogą to być płytki, panele lub drewno. Na rynku jest wiele producentów paneli i różnego rodzaju podłóg wiec o zawrót głowy nie trudno. Wiele osób decyduje się na wybór płytek ale są one zimne i stwarzają wrażenie ciężkości.

Wykańczając czy remontując swój dom czy mieszkanie, stajemy przed dylematem wyboru podłogi i tego czym ma być ona pokryta. Mogą to być płytki, panele lub drewno. Na rynku jest wiele producentów paneli i różnego rodzaju podłóg wiec o zawrót głowy nie trudno. Wiele osób decyduje się na wybór płytek ale są one zimne i stwarzają wrażenie ciężkości. Większość zaś ludzi decyduje się na panele podłogowe laminowane, które są najbardziej popularnym rodzajem podłogi.

Panele laminowane

Duży wpływ na wybór paneli przez klientów jest ich niewygórowana cena. Najwyższej klasy podłoga z paneli laminowanych kosztuje tyle co drewniana, mimo to można wybrać coś w niższej cenie, a jest w czym wybierać. Stawiając na panele laminowane w wyższej cenie dostajemy gwarancję, że nasza podłoga będzie nam służyła przez lata, przeważnie gwarancja jest udzielana na 25 lat. Możemy się nawet spotkać z dożywotnią gwarancją. Panele laminowane zbudowane są z kilku warstw płyt. Najczęściej są to płyty HDF. Połączone są one ze sobą podczas procesu laminacji. Aby panele przez długi czas dobrze wyglądały i nie ulegały uszkodzeniom wykorzystuje się tlenek glinu. Tlenek glinu powoduje, że  panele mają żywotność praktycznie taką, jak podłogi z drewna.

Jakie panele laminowane wybrać do łazienki i kuchni?

Podstawową właściwością podłóg wykonanych z paneli laminowanej jest ich trwałość. Tą wartość można sprawdzić na opakowaniu paneli jakie nas interesują. Panele laminowane charakteryzują się klasą trwałości. Wyznacza się ją od AC1 do AC6. Im wyższa klasa, tym panele są odporniejsze na ścieranie. Do domu czy mieszkania odpowiednie będą panele, których klasa ścieralności wynosi AC3 lub AC4. Panele do łazienki czy kuchni powinny być odporne na odkształcenia. Należy pamiętać, że muszą być one odporne na dużą wilgotność. Ponadto, muszą być łatwe do wyczyszczenia z tłustych i uporczywych plam. Dodatkowo panele laminowane są wyposażone w warstwy wyciszając.  Dużym atutem paneli laminowanych jest ich bardzo prosty montaż oraz fakt, że nie trzeba ich lakierować czy cyklinować.