Pokój nastolatka jest dla niego bardzo często „twierdzą”. Spędza tam czas, ucząc się, odpoczywając, rozwijając swoje pasje oraz spędzając czas ze znajomymi – pomieszczenie to pełni wiele funkcji. Z tego powodu warto zadbać o optymalne i wygodne zagospodarowanie przestrzeni.

Jakie meble do pokoju nastolatka?

Pokój młodzieżowy musi być ładny, ale i funkcjonalny. Bardzo dobrym pomysłem jest podział pokoju na strefy i zaaranżowaniu w nich odpowiednich mebli. W strefie sypialnianej powinno znaleźć się wygodne łóżko, bądź rozkładana kanapa oraz stolik nocy. Warto zadbać, aby nastolatek miał w tym miejscu odpowiednie oświetlenie, które umożliwi mu czytanie lub naukę w łóżku. Kolejną ze stref jest miejsce do nauki, w którym powinno stanąć biurko z szufladami do przechowywania oraz wygodne, ergonomiczne krzesło. Ponadto w pokoju nastolatka warto zadbać o wydzieloną strefę do przechowywania z dużą szafą na ubrania oraz regałami na książki i inne akcesoria związane z pasjami i zainteresowaniami dziecka. Gdy wystarczy miejsca, warto zorganizować w pomieszczeniu strefę relaksu z małym stolikiem oraz fotelami lub kanapą. Będzie to nie tylko wygodne miejsce do odpoczywania, ale i przyjmowania gości. Biorąc pod uwagę szybkie tempo zmian gustu i potrzeb nastolatków warto pamiętać, że pokój młodzieżowy powinien bazować na uniwersalnych meblach, różne propozycje sprawdzisz na meblobranie.pl/pokoj-mlodziezowy. Meble te można szybko przeorganizować, jak i dokupywać kolejne elementy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak pomalować pokój nastolatka?

Wielu rodziców, jak i dzieci decyduje się na żywe, intensywne kolory do pokoju nastolatka. Ma to na celu podkreślenie jego żywiołowości oraz dodanie energii dziecku. Warto jednak zaznaczyć, ze nie jest to dobry pomysł. Dziecko otoczone pstrokatymi barwami może mieć problemy ze skupieniem się na nauce, jak i z zasypianiem. Przebywanie w pokoju w intensywnych barwach na dłuższą metę może być męczące. Najlepszym wyborem będzie pomalowanie pomieszczenia na jasne, uniwersalne kolory np. biel, kość słoniowa czy szarość. Jeżeli nastolatkowi zależy na żywych kolorach w pokoju, można pomalować w ten sposób jedną ze ścian lub dodać miejscu energii za pomocą dodatków w intensywnych barwach. Ciekawym pomysłem na ożywienie wnętrza i dodanie mu charakteru może być naklejenie tapety na jedną ze ścian lub pomalowanie na niej wzorów za pomocą szablonów.

Najlepsze dekoracje do młodzieżowego pokoju

Dekoracje do pokoju młodzieżowego, podobnie jak w przypadku innych wnętrz, powinny oddawać charakter osoby zamieszkującej go. W tym celu warto zdecydować się na plakaty ścienne. Na rynku znajduje się wiele firm, które w swojej ofercie posiadają różnorodne grafiki – idealnie wpasują się do pokoju młodzieżowego chłopaka, jak i dziewczyny. Ponadto bardzo ciekawym pomysłem na dekorację ścienną jest mapa-zdrapka, na której dziecko może zdrapywać odwiedzone przez siebie kraje lub miasta w Polsce, co może stanowić swoisty pamiętnik podróży, będący ciekawą pamiątką na lata. Ponadto w pokoju młodzieżowym bardzo często powijają się ramki ze zdjęciami rodzin i przyjaciół, rośliny w oryginalnych doniczkach oraz miękkie dywany i narzuty – pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i są praktyczne.

Pozwól nastolatkowi decydować!

Urządzając pokój młodzieżowy, warto pamiętać, że nastolatek nie jest już małym dzieckiem, które nie jest w stanie podejmować racjonalnych decyzji. Aranżując pomieszczenie, warto pozwolić decydować dziecku we wszystkich kwestiach – począwszy od wyboru designu mebli aż po dodatki, które z pewnością będą powiązane z jego pasjami. Pamiętając, ze młodzież może mieć nieco szalone pomysły na aranżację własnego kąta, widać to zwłaszcza podczas prób doboru idealnego koloru ścian, należy stać z boku i podpowiadać lepsze lub bardziej praktyczne rozwiązania, jednak nastolatek powinien mieć główny wpływ na wygląd swojego pokoju. W miejscu, które będzie „jego” chętniej i przyjemniej spędzi czas.