Płytki mozaikowe coraz częściej goszczą w nowoczesnych wnętrzach, zastępując tradycyjne płytki ceramiczne. Chociaż również stanowią one praktyczny element dekoracyjny, nadają całej aranżacji niepowtarzalnego charakteru. Dlaczego to dobry wybór? W jakich pomieszczeniach mozaiki sprawdzą się najlepiej? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem. 

Płytki mozaikowe – element, który odmienia wygląd pomieszczenia

Kafelki mozaikowe wykorzystywane były w architekturze już dawno temu. Tym, co je wyróżnia, jest oryginalny i efektowny design oraz fakt, że z ich pomocą można w prosty sposób stworzyć prawdziwie artystyczną dekorację. W ostatnim czasie znów stały się gorącym wnętrzarskim trendem, zdobiąc ściany, podłogi, a niekiedy nawet elewacje nowoczesnych domów. W przeciwieństwie do klasycznych płytek ceramicznych, płytki mozaikowe składają się z kilku bądź kilkunastu elementów o tym samym kształcie – mogą być to między innymi kwadraty, romby lub marokańska koniczyna. Dostępnych wariantów jest jednak znacznie więcej, podobnie jak kolorów płytek mozaikowych oraz materiału, z którego zostały wykonane. Chociaż często w aranżacji wnętrz wykorzystywana jest mozaika ceramiczna, dużą popularnością cieszą się również mozaiki szklane, nadające pomieszczeniu elegancji w nowoczesnym stylu.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się płytki mozaiki?

Płytki mozaikowe stanowią nie tylko efektowną ozdobę ścian – równie dobrze sprawdzają się jako wykończenie podłóg. Dzięki temu możliwe jest ich zastosowanie w praktycznie każdym pomieszczeniu: z powodzeniem zastąpią między innymi tradycyjne płytki kuchenne. W tym przypadku najkorzystniejszym wyborem będzie mozaika szklana, która prezentuje się bardzo efektownie i elegancko, ułatwiając jednocześnie utrzymanie czystości na przykład w okolicy kuchenki. Kafelki mozaikowe to także praktyczne rozwiązanie do każdej łazienki. Nawet niewielki metraż zyska wyjątkowy charakter, kiedy mozaikę zastosuje się w roli dekoru. Czy jednak płytki tego rodzaju sprawdzą się tylko na ścianach? Oczywiście, że nie. Ogromny wybór kształtów, wzorów i kolorów płytek mozaikowych sprawia, że idealnie nadają się również do zaaranżowania podłoża. Oprócz kuchni i łazienki, podkreślą także piękno przedpokoju, będąc w nim stylowym i praktycznym elementem. Warto, aby dobrać je odpowiednio do charakteru wnętrza, dzięki czemu takie płytki staną się jego perfekcyjnym dopełnieniem. 

Czy montaż mozaiki jest trudny?

Należy wiedzieć, że płytki mozaikowe dostępne są w sklepach w postaci tzw. plastrów, które nie przekraczają zazwyczaj 60 cm wysokości i szerokości. Z uwagi na zastosowanie kilkunastu drobnych elementów na powierzchni plastra, nie ma problemu z zamontowaniem mozaiki również na powierzchni o nieregularnym kształcie, w tym na łukach czy wybrzuszeniach. Mozaiki przymocowane są do siatki z włókna szklanego, tworząc moduły gotowe do montażu. Jak przebiega sam proces ich nakładania na wybraną powierzchnię? Jest on wyjątkowo nieskomplikowany: wystarczy jedynie położyć mozaikę na klej do glazury, a następnie zastosować fugę, która wypełni przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami. Warto jedynie zwrócić szczególną uwagę na rodzaj fugi – musi być ona dostosowana do materiału, z którego wykonana została dana mozaika. Łatwa dostępność płytek mozaikowych w różnych kolorach i wzorach oraz szybki montaż sprawiają, że nadanie pomieszczeniom wyjątkowego charakteru staje się prostym zadaniem. Efekt, jaki można uzyskać przy ich pomocy, zależy wyłącznie od wizji właściciela danego wnętrza. Z łatwością można stworzyć zarówno stonowaną i elegancką aranżację, jak i czysto artystyczną, która będzie jedyna w swoim rodzaju.