Malowanie natryskowe za pomocą pistoletów na sprężone powietrze to rewolucja na rynku budowalnym. Prace konserwujące oraz wykończeniowe idą naprawdę szybko przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Pistolety do malowania natryskowego są niewielkimi, napędzanymi siłą elektryczną urządzeniami pozwalającymi na malowanie ścian, konstrukcji drewnianych oraz pozostałych powierzchni. Podzielić je można ze względu na ciśnienie wykorzystywane do pracy oraz umiejscowienie zbiornika z farbą.

Zastosowanie pistoletów malarskich

Pistolety do malowania natryskowego pozwalają na precyzyjne pokrywanie niewielkich konstrukcji oraz wielkoformatowych powierzchni. Używanie pistoletów malarskich zapewnia doskonałe krycie powierzchni niezależnie od materiału. Główne powłoki nanoszone dzięki pistoletom natryskowym to: emalie, impregnaty, oleje do drewna, farby ścienne, rozpuszczalniki, ługi, lakierobejce, farby podkładowe. Nie tylko ciśnienie pracy oraz umiejscowienie zbiornika ma znaczenie. W przypadku prac precyzyjnych lub wielkoformatowych warto zastanowić się nad doborem samej dyszy. Te wąskie pozwolą na precyzyjne malowanie niewielkich elementów. Dysze płaskie lub środkowe pozwolą na idealne pokrycie powierzchni o zróżnicowanych kształtach.  

Rodzaje pistoletów do agregatów

W zależności od malowanej powierzchni konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego rodzaju lakieru. Nie każdy pistolet do malowania natryskowego będzie się nadawał do danej powłoki malarskiej. Ze względu na ciśnienie powietrza wykorzystywane do wyrzutu farby pistolety do agregatów malarskich podzielić można na:

  • Niskociśnieniowe – operujące na ciśnieniu do 0,9 bara. Do nakładania farby wykorzystywany jest wbudowany silnik lub system z turbiną
  • Pneumatyczne – podłączone do kompresora pozwalają na osiągnięcie ciśnienia między 3, a 6 barów 

Ze względu na umiejscowienie zbiornika wyróżniamy:

  • Grawitacyjne – zbiornik znajdujący się na górze wymusza przepływ farby, co nie wymaga dodatkowego zasysania. Wykorzystywane do farb ciężkich
  • Ssące – lekka farba znajduje się na dole urządzenia i musi być odpowiednio zasysana

Jak wybrać pistolet do agregatu malarskiego?

Wybór pistoletu do agregatu malarskiego zależny jest w głównej mierze od rodzaju malowanych powierzchni oraz rodzaju wykorzystywanej powłoki malarskiej. Ciężkie powłoki wymagają zupełnie innego urządzenia niż lekkie i mniej lepkie. Dysze oraz pistolety natryskowe dedykowane do prac precyzyjnych nie sprawdzą się przy malowaniu dużych powierzchni. Praca będzie możliwa do wykonania, lecz pójdzie znacznie ciężej i dłużej co może znacznie skrócić żywotność danego urządzenia.