Białołęka to jedna z tych dzielnic Warszawy, gdzie powstaje najwięcej nowych mieszkań. Deweloperzy każdego roku na terenie Białołęki oddają kilka tysięcy mieszkań. Sprawdzamy, czym przyciąga Białołęka i na jakich osiedlach tej warszawskiej dzielnicy buduje się najwięcej. Prześledzimy też kilka inwestycji deweloperskich na Białołęce, które właśnie zostały ukończone lub zostaną oddane do użytku w najbliższych miesiącach.

Gdzie leży Białołęka?

Białołęka jest jedną z największych dzielnic Warszawy o powierzchni blisko 75 kilometrów kwadratowych. W całej dzielnicy mieszka ok. 130 000 osób. Co ważne, to najmłodsza pod kątem średniej wieku mieszkańców dzielnica w Warszawie.

Sama dzielnica jest położona na prawym brzegu Wisły, w północnej części Warszawy. Zgodnie z Miejskim Systemem Informacji na Białołęce wyróżniamy jedenaście obszarów (Nowodwory, Tarchomin, Henryków, Dąbrówka Szlachecka, Choszczówka, Białołęka Dworska, Szamocin, Kobiałka, Brzeziny, Grodzisk).

Infrastruktura Białołęki

Białołęka jest dzielnicą o chaotycznej zabudowie, z rozwijającą się siecią transportową, co jest ważne z uwagi na lokalne korki. Z najdalszych zakątków dzielnicy do centrum stolicy podróż trwa nawet ponad godzinę, choć częściej jest to 30-45 minut. Oczywiście znajdziemy tu również stacje kolejowe, tramwaje (4 linie) czy autobusy miejskie. Warto zauważyć, że to jedna z niewielu dzielnic stolicy, gdzie kursują linie ekspresowe (E-7, E-9).

Na terenie dzielnicy znajduje się Galeria Północna z ponad 200 sklepami, Centrum Handlowe Factory Outlet, a także kilkanaście marketów i sklepów dyskontowych. Oczywiście nie brakuje też mniejszych punktów handlowych i usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka).

Gdzie powstają mieszkania na Białołęce?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, Białołęka to jedna z tych dzielnic, gdzie buduje się wiele mieszkań. Mamy tutaj do czynienia z prawdziwym boomem mieszkaniowym. Wystarczy zauważyć, że na terenie Białołęki właśnie zostało oddanych do użytku lub będzie zrealizowanych do 2023 roku niemal 50 inwestycji deweloperskich.

Gotowe mieszkania na Białołęce w cenie 8 tys. zł za mkw. znajdziemy między innymi przy ulicy Myśliborskiej 1. Podobnie jest z innymi inwestycjami: Zielone Osiedle (ul. Sprawna), Sosnowy Zakątek II (ul. Marmurowa), Future Gardens (ul. Warzelnicza), Ogrody Przyjaciół 4 (ul. Cieślewskich), Greenwood III (ul. Verdiego) czy Husa Park (ul. Jana Husa).

W praktyce nowe mieszkania pojawiają się na terenie całej dzielnicy. Ma to związek z ogromnymi połaciami terenów zielonych, które są łakomym kąskiem dla deweloperów. Co istotne, ogromną zaletą mieszkań na Białołęce są niskie ceny. Zamiast 2-pokojowego mieszkania w centrum Warszawy, na Białołęce możemy kupić nawet dwupoziomy lokal mieszkalny w nowym budownictwie.

Białołęka to dzielnica zielona, gdzie nie brakuje parków, ale też pięknych tras rowerowych. Długość ścieżek to niemal 40 kilometrów. Bez wątpienia dużo terenów zielonych to jeden z największych atutów tej dzielnicy. Dzięki temu mamy tu również znacznie czystsze powietrze niż w centrum miasta.

Oczywiście przed zakupem mieszkania w tej dzielnicy powinniśmy prześledzić wszystkie “za” i “przeciw”. Niewątpliwie obok wielu zalet ma ona również swoje mankamenty (np. mała liczba szkół i przedszkoli, niewiele ośrodków zdrowia, mało wydajny system komunikacji).