Na Zachodzie dom pasywny stał się już niemal standardem, jednak w Polsce dopiero zyskuje popularność. Budowa domu pasywnego to inwestycja, która może przynieść korzyści w postaci niższych kosztów utrzymania domu i mniejszego zużycia energii. Na czym polega istota domu pasywnego i czym różni się budynek pasywny od energooszczędnego?

Dom pasywny – co to znaczy?

Dom pasywny to budynek, w którego obrębie energię cieplną pozyskuje się całkowicie ze źródeł odnawialnych. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz systemom izolacji termicznej dom pasywny nie tyle pozyskuje, ile zatrzymuje ciepło wytwarzane przez światło słoneczne, ciepło gruntu oraz emitowane przez urządzenia elektryczne i jego mieszkańców.

W praktyce dom pasywny jest więc rodzajem budynku energooszczędnego, ale zaprojektowanym tak, aby biernie pozyskiwał energię z otoczenia, bez użycia jakichkolwiek instalacji grzewczych. W normalnych warunkach budynek pasywny potrzebuje do ogrzania nie więcej niż 15 kWh na jeden metr kwadratowy w skali roku i obywa się bez paliw, takich jak węgiel, gaz czy olej. Aby było to możliwe, konieczne jest zastosowanie specjalistycznej izolacji oraz wykorzystanie niskoemisyjnych okien i drzwi wejściowych.

Dom pasywny a energooszczędny – podstawowe różnice

Wbrew pozorom pojęcia domu pasywnego a energooszczędnego nie są tożsame. W istocie są to dwa odmienne typu zabudowy i warto znać różne między nimi, decydując się na podobną inwestycję. Dom energooszczędny rzeczywiście zużywa mniej energii niż budynek tradycyjny, ale jest to oszczędność na znacznie mniejszym poziomie, w porównaniu do domu pasywnego. Budynki energooszczędne potrzebują rocznie do ogrzewania około 40 kWh na metr kwadratowy, co przy 15 kWh domu pasywnego stanowi istotną różnicę. Energooszczędne domu nie mają też tak dobrej izolacji i nie zawsze buduje się na je rzucie prostokąta, tak jak domy pasywne. Budynki pasywne w standardzie mają także rekuperator wentylacji odzyskujący część ciepła wykorzystanego do ogrzewania, podczas gdy domy energooszczędne nie zawsze korzystają z podobnych rozwiązań.

Budynek pasywny – o czym trzeba pamiętać?

Jak zbudować dom pasywny? W projekcie domu pasywnego należy uwzględnić przede wszystkim kształt budynku. Takie domy wznoszone są przeważnie na planie prostokąta, nie posiadają załamań ani balkonów, więc cała konstrukcja jest zwarta i minimalistyczna. Taka bryła wpływa na energooszczędność budynku i ogranicza utratę ciepła z wnętrza.

Równie istotne jest rozplanowanie okien i przeszkleń. W domu pasywnym umieszcza się je na ścianie południowej, co zapewnia dobre nasłonecznienie i zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczną energię grzewczą. W południowej części domu urządza się pomieszczenia użytkowe, takie jak salon czy sypialnię, z kolei północna ściana – całkowicie zabudowana – to przestrzeń na pokoje gospodarcze i garaż.

W projekcie domu pasywnego powinno uwzględnić się także ocieplenie ścian, dachu oraz fundamentów. A ponadto elementy, takie jak rekuperator wentylacji, pompę cieplną oraz panele solarne.