Nie ulega wątpliwości, że mrówki to pożyteczne i niezwykle fascynujące owady. Kiedy jednak zauważymy je w swoim mieszkaniu czy domu, chcemy zrobić wszystko, by szybko i na trwałe się ich pozbyć. Chociaż mrówki w domu to niemile widziani goście, nie musimy panikować gdy się pojawią. Na szczęście, istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na wytępienie tych insektów. Oto kilka polecanych metod.

Domowe sposoby na mrówki

Jeśli plaga mrówek w domu nie jest duża, warto na początek spróbować pozbyć się ich ekologicznymi, domowymi sposobami. Ich zaletą jest nie tylko fakt, że nie wymagają użycia szkodliwych dla naszej planety środków chemicznych, ale również to, że nie zabijają owadów, a jedynie je odpędzają. Jedną z najprostszych metod odstraszenia mrówek jest rozpylenie w domu mikstury przygotowanej ze szklanki wody i kilku łyżeczek świeżo zmielonego pieprzu czarnego. Intensywny zapach takiej mieszanki skutecznie odpędzi mrówki, a jednocześnie nie zaszkodzi nikomu z domowników. Zamiast pieprzu można użyć soli, soku z cytryny, kilku ząbków czosnku albo drożdży zmieszanych z cukrem.

Zioła odstraszające insekty w domu

Mrówki w domu można spróbować odstraszyć za pomocą aromatycznych ziół. Wystarczy, że pokroimy świeże liście mięty i rozsypiemy je w miejscu, w którym zagnieździły się owady, zwłaszcza na trasie ich wędrówek. Podobnie działa tymianek, lawenda oraz majeranek. Insekty te nienawidzą też zapachu startej skórki z pomarańczy czy też liści pomidora. Można również samodzielnie przygotować ekologiczny oprysk na owady. Do przyrządzenia go potrzebna jest roślina zwana powszechne piołunem, wermutem albo zielem pańskim. Garść świeżo zerwanego piołunu należy zagotować w garnku z wodą, a potem przelać do butelki ze spryskiwaczem. Po rozpyleniu wywaru we wnętrzu, mrówki powinny szybko się z niego wynieść.

Profesjonalne sposoby zwalczania mrówek

Czasem zdarza się, że naturalne sposoby okazują się nieskuteczne i pomimo naszych usilnych starań, mrówki nie zamierzają opuścić domu. Wtedy najlepiej sięgnąć po specjalistyczne produkty do zwalczania insektów. Najpopularniejsze preparaty owadobójcze to te w formie bezwonnego żelu. Wystarczy użyć kilku kropel w strategicznych miejscach w mieszkaniu lub domu, a mrówki po niedługim czasie znikną. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z trutek umieszczonych w specjalnych karmnikach, dzięki którym trucizna nie zaszkodzi naszym zwierzętom domowym czy dzieciom. Takie profesjonalne metody dezynsekcji są nieraz jedynym ratunkiem, gdy mrówki w domu utworzą gniazdo i występują w dużej kolonii.