Domy szkieletowe są bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych. Technologia szkieletowa nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona w Polsce, jednak nie brakuje również osób zainteresowanych budową takiego domu w naszym kraju. W tej technologii można wykonywać zarówno domy małe, jak i średnie. Wokół kanadyjczyków narosło przez lata wiele faktów i mitów. Dziś rozprawimy się z tymi najpopularniejszymi.
Domy szkieletowe – poznajmy fakty!
Budownictwo szkieletowe ma bardzo wiele zalet, dlatego korzysta z niego coraz więcej Polaków. Czym charakteryzują się takie drewniane domy szkieletowe?
- Domy szkieletowe są szybsze w budowie
To prawda! Sprawna i doświadczona ekipa budowlana wzniesie taki dom w kilka miesięcy. Jeżeli szkielet jest tworzony na placu budowy, dobiegnie ona końca w ciągu trzech miesięcy. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na dom szkieletowy wznoszony z prefabrykatów, czas ten może się znacznie skrócić. Najszybciej wznosi się dom o prostej bryle i niewielkim metrażu. Projekty o rozbudowanej bryle, nietypowych załamaniach i większej powierzchni mogą pochłaniać więcej czasu i pieniędzy, jeżeli chodzi o ogrzewanie i chłodzenie w porównaniu z mniejszymi domami energooszczędnymi. W porównaniu do technologii domu murowanego, tempo wzniesienia domu szkieletowego w Koszalinie robi naprawdę ogromne wrażenie. Co więcej, gotowy dom drewniany nie tylko szybko powstaje, ale też łatwo się go przebudowuje i modernizuje.
- Dom szkieletowy jest tani w utrzymaniu, jednak wymaga większej inwestycji
Ogrzewanie w większości domów jest najbardziej kosztowną częścią eksploatacji, w przeciwieństwie do domu szkieletowego w technologii energooszczędnej, z użyciem płyty fundamentowo – grzewczej. Domy szkieletowe pozwalają zaoszczędzić na rachunkach związanych z ogrzewaniem, przy czym budynek powinien mieć zwartą bryłę i dwuspadowy dach. Powinien być także odpowiednio zorientowany względem stron świata i wzniesiony w terenie pozbawionym wysokich budynków i drzew.
Prawdą jest, że domy szkieletowe wymagają większej inwestycji niż dom tradycyjny. Jednak warto podkreślić, że ta inwestycja zwraca się, gdyż już od pierwszego miesiąca użytkowania domu, generuje on bardzo niskie rachunki za ogrzewanie.
- Dom szkieletowy ma czystsze powietrze
Wpływ na czyste powietrze ma nie tyle sama konstrukcja, co zastosowanie płyty fundamentowo-grzewczej. To właśnie dzięki niej i niewielkim różnicom pomiędzy temperaturami podłogi i powietrza, występuje niska cyrkulacja. W efekcie nie unosi się kurz i pył do góry, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików. Jak zauważa specjalista z ITS z Koszalina:
Drewno to materiał ekologiczny, a jego produkcja i przetwarzanie nie wiąże się z takim zanieczyszczaniem środowiska, jak ma to miejsce przy innych materiałach budowlanych. Wykorzystanie drewna sprawia, że w domu powstaje mikroklimat, który pozytywnie oddziałuje na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
Mity na temat domów szkieletowych
Wokół budownictwa szkieletowego narosło wiele mitów. Domy w konstrukcji drewnianej przez wiele lat wzbudzały w inwestorach niechęć. Wiele złego zrobiły również opinie, jakie krążyły w środowisku budowlańców. Sprawdźmy, jakie mity są najpopularniejsze!
- Dom szkieletowy jest mniej wytrzymały od domu tradycyjnego
To nieprawda! Domy szkieletowe potrafią przetrwać przez wiele lat w świetnym stanie. Za sprawą nowoczesnych technologii i form impregnacji drewna, można uzyskać materiał o dużej żywotności i wytrzymałości. Co więcej, przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę należy wykazać, że budynek ten będzie spełniał wszystkie normy przewidziane dla tej strefy klimatycznej. A to oznacza, że projekt musi uwzględniać warunki polskiego klimatu. Nie musimy tutaj martwić się o żadne wiatry i huragany, gdyż nie zniszczą one konstrukcji domu. Zerwanie dachu, jest tak samo możliwe, jak w przypadku tradycyjnego domu murowanego i nie ma tu żadnego związku z systemem budowy. Stawiana konstrukcja domu szkieletowego jest wytrzymała dzięki zastosowaniu najwyższej jakości elementów o precyzyjnie zaplanowanych i powtarzalnych wymiarach.
- Dom szkieletowy jest łatwopalny
Z tym mitem żyliśmy niestety bardzo długo. W budowie domów drewnianych stosuje się szereg rozwiązań, które mają za zadanie uchronić przed łatwopalnością budynku. Drewno konstrukcyjne każdorazowo jest zabezpieczane specjalnym ognioodpornym impregnatem, a stosowana dla ścian zewnętrznych płyta charakteryzuje się wysoką klasyfikacją ogniową. Wszystkie materiały stosowane w budowie domu szkieletowego są odporne na ogień – nawet wypełnienie, czyli wełna mineralna oraz pianka są niepalne!
- Dom w konstrukcji szkieletowej może zawilgotnieć
To kolejny błędny zarzut. Płyta fundamentowa grzewcza wykorzystywana w domach drewnianych obala ten mit, gdyż jest izolowana od gruntu i zapewnia wysokie właściwości termo- i hydroizolacyjne. Dodatkowo, drewno używane do tworzenia konstrukcji poddawane jest specjalnemu suszeniu – poniżej 14% wilgoci i zabezpieczeniu.