Skomplikowany proces budowy domu składa się z wielu decyzji i wyborów. Wszystko zaczyna się w biurze projektowym, gdzie powstaje architektoniczna mapa dla przyszłych wykonawców. Z pomocą przychodzą jednak nowoczesne technologie, które wspomagają czynności projektowania i czynią je znacznie oszczędniejszymi. W niniejszym artykule przedstawimy Ci najważniejsze narzędzia wspomagające tworzenie planów nieruchomości jednorodzinnych. Zapraszamy do lektury!

Modelowanie informacji o budowaniu — BIM

Jeśli mowa o nowoczesnych trendach w projektowaniu nieruchomości mieszkalnych, na pierwszy plan w dyskusji wyłania się technologia BIM. Tworzenie wirtualnych modeli budynku umożliwia niezwykle precyzyjne odwzorowanie wszystkich jego cech, zarówno w kontekście wymiarów fizycznych, jak i wartości funkcjonalnej.

Integracja modelów informacyjnych w procesie tworzenia planów architektonicznych skutkuje pełnym wglądem w rozwój koncepcji i możliwością szybkiego dostrzeżenia potencjalnych błędów i niedociągnięć. Co więcej, BIM stwarza nieograniczone opcje bezkosztowego testowania rozwiązań. Inwestor może sprawdzać wstępne założenia i weryfikować ich wartość dodaną dla całego projektu. Wprowadzanie poprawek daje natychmiastowy feedback w odniesieniu do ilości materiałów budowlanych i szacunkowych kosztów.

projekt osiedla domów jednorodzinnych biuro architektoniczne

Wirtualna rzeczywistość

Drugie miejsce na naszej liście przypada technologii VR, będącej pożądanym rozwinięciem możliwości oferowanych przez oprogramowanie BIM. Wirtualna rzeczywistość opiera się na graficznym ukazaniu wybranego obiektu z dowolnej perspektywy. Możliwość patrzenia na projekt w ujęciu 360 stopni została przyjęta z entuzjazmem przez każde biuro projektowe. Firmy zajmujące się wykonywaniem wirtualnych planów architektonicznych zyskują przewagę konkurencyjną i wprowadzają obsługę klienta na nowy poziom.

VR świetnie sprawdza się podczas testowania rozmaitych koncepcji i sprawdzania ich skuteczności. Inwestor staje w centrum wydarzeń na placu budowlanym i może urzeczywistnić swoją wizję na ekranie komputera. Architekci otrzymują natomiast bezcenne narzędzie analityczne, kontrolne i marketingowe. Wizualizacja pomysłów ma fundamentalne znaczenie przy budowie wzajemnego zaufania i zapewnieniu płynnego procesu projektowania.

Analiza danych

Rewolucja big data nie ominęły rynku budowlanego. Bez względu na to, czy zamierzasz zrealizować projekt osiedla domów jednorodzinnych, czy raczej preferujesz indywidualne inwestycje, dostęp do danych jest niezwykle istotny dla sukcesu przedsięwzięcia. Optymalizacja czynności budowlanych na etapie planowania pozwala lepiej wykorzystywać zasoby i ograniczać nadmierne obciążenia dla budżetu.

Implementacja założeń big data znajduje swój wyraz w tzw. cyfrowych bliźniakach, czyli symulacjach rozmaitych scenariuszy i tworzeniu wirtualnych kopii obiektów rzeczywistych. Biuro projektowe chętnie wykorzystuje takie cyfrowe sobowtóry do dynamicznej weryfikacji założeń w czasie rzeczywistym. Digital twins dają nieograniczone możliwości adaptacyjne, co okazuje się kluczowe w przypadku inwestycji na dużą skalę.

Lipińscy biuro architektoniczne

Sprawdź ofertę biura projektowego Lipińscy Domy. Na stronie lipinscy.pl znajdziesz kompletny projekt osiedla domów jednorodzinnych lub budynków wolnostojących o rozmaitym przeznaczeniu. Skorzystaj z fachowej pomocy od ekspertów w swojej dziedzinie, dzięki którym zrealizujesz wymarzoną inwestycję z wykorzystaniem najnowszych technologii planistycznych.